Káva jako fenomén – co všechno dovede?

Káva představuje pro mnoho lidí symbol odpočinku a pohody. Díky ní si můžeme vychutnat chvíle klidu, na okamžik vypnout a načerpat novou energii a elán do dalších každodenních povinností. Lahodný voňavý nápoj toho však umí daleko víc.

Káva jako inspirace

Pro mnoho umělců představovala čerstvá káva neutuchající zdroj inspirace. Nebýt jí možná by nevznikla řada literárních, hudebních, výtvarných ani filmových děl. Jejími velkými milovníky byli třeba skladatelé Johann Straus, Johann Sebastian Bach, Ludvik van Beethoven, filozof Voltaire či Kierkegaard, spisovatel Alexandr Dumas nebo malíř Eduard Manet. Za nejslavnějšího konzumenta kofeinového nápoje bychom mohli směle označit spisovatele Honore de Balzaca, který si údajně dopřával až šedesát šálků kávy denně. To znamená, že za svůj život jich vypil neuvěřitelných padesát tisíc. Káva však neovlivnila jenom umělce, ale i mnohé politiky, třeba Theodora Roosvelta, dopustit na ni nedal ani známý vojevůdce Napoleon Bonaparte, o kterém se traduje, že si zrnkovou kávu bral s sebou i na bitevní pole.

Káva jako symbol pohostinnosti i lásky

Káva se stala symbolem pohostinnosti. Snad díky své magické schopnosti lidi sbližovat tvoří kulisu při obchodních jednáních, při seznamování i při povídání mezi blízkými a přáteli. Když řeknete slovo coffee, café nebo kafe budou vám rozumět prakticky všude na světě. V některých státech je nedílnou součástí kultury, takže nechcete-li urazit vašeho hostitele, prostě si ji dát musíte. Prostřednictvím kávy se dá vyznat i sympatie nebo dokonce láska. Třeba v Turecku slečny projevují náklonnost ke svému nápadníkovi tím, jakou kávu mu připraví. Sladká znamená, že se jí muž líbí, hořká zase signalizuje jasné odmítnutí.

Publikováno: 27. 07. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková