Dovolená v Nízkých Tatrách je jako stvořená pro rodiny i sportovní nadšence

Dovolená na sousedním Slovensku láká turisty všech generací. Vychutnat si ji můžeme vychutnat v různých koutech naší země, například i v Nízkých Tatrách. A na co všechno se tam můžete těšit?

Nízkotatranský region patří k nejnavštěvovanějším slovenským nejen díky přírodním krásám, ale také bohaté historii. Nabízí jedinečný mix, který uhrane každého turistu.

Zavítejte do Demänovské doliny!

Mezi centra cestovního ruchu patří Demänovská dolina. Obec vznikla v roce 1964 a má místní části Tři studánky, Jeskyně, Repiská, Lúčky a Jasná. Vesnice byla osídlena již v pravěku, později se zde těžila železná ruda, chovaly se ovce. Po 1. světové válce zde vyrostly první víkendové chaty. Po objevení jeskyní a vybudování silniční infrastruktury se Demänovská dolina stala významným sportovně - rekreačním centrem.

V Demänovské dolině se můžete ubytovat ve stylové horské chatě. Hotel Chopok - Björnson Jasná vypadá jako vystřižený ze severských zemí a nabízí velmi komfortní zázemí pro celou rodinu.

Hotel Nízké Tatry je navíc zajímavý i z jiného hlediska - kromě toho, že slouží jako perfektní výchozí bod pro výlety do širého okolí, slouží jako magický portál vedoucí do okolní panenské přírody. Stačí si namísto hlavní chaty zvolit nocleh v některé z moderních chatek zasazených přímo v lese.

Dolinou prochází množství stezek, kterými se můžete dostat až na okolní hřebeny. Z přírodních krás zde najdeme velkolepé nízkotatranské štíty jako Ďumbier (2043 m nm), Krúpova Hoľa (1927 m nm), Chopok (2024 m nm) či Poľana (1889 m nm), které jsou součástí Národního parku. Dalšími skvosty jsou Vrbické pleso a Demänovský kras.

V regionu můžete navštívit několik vzácných jeskyní. Mezi nejnavštěvovanější patří Demänovská jeskyně Svobody. Vstup do ní stojí 15 eur (dlouhý okruh) a 8 eur (krátký okruh) pro dospělé. Pro děti je vstupné 7,50 (dlouhý okruh) a 4 eura (krátký okruh).

Jedinečná je i Demänovská ledová jeskyně, kam je vstupné 8 eur (dospělí) a 4 eura (děti). Dalšími přírodními atrakcemi jsou i Demänovská jeskyně Míru, Dračí jeskyně, Okno a Dveře.

V Demänovské dolině si můžete vyzkoušet i různé zajímavé aktivity. Pro dospělé jsou připraveny Mountain káry (cena 6 až 12 eur), na kterých můžete absolvovat dvě různé tratě s panoramatickým výhledem na Liptov. První vede z Chopku do Průhyby a druhá z Kosodřeviny na Srdíčko, překonáte přitom převýšení až 662 metrů.

Po loňském úspěchu čeká na návštěvníky i člunkování na vodní hladině Vrbického plesa a těšit se můžete i na vodní kolo. Za jednu jízdu zaplatíte 5 - 7 eur.

Je libo trocha adrenalinu?

Na přestupní stanici Prehyba zase čeká na návštěvníky tzv. bungee trampolína. Tato adrenalinová atrakce je určena pro všechny věkové kategorie. Při skákání je návštěvník oblečený do speciálních popruhů a díky lanům a lanovým zvedacím systémům může skákat do opravdu velké výšky. Právě proto si zde můžete užít salta vpřed i vzad.

Pro bikery bude rájem Bike World. Tento cyklistický park má v nabídce až 7 tratí různé náročnosti a délky. Kromě jízdy na kole, letní turistiky vás zde čeká i skálolezení.

Pestrý mix aktivit pro celou rodinu

Nízké Tatry prezentuje i turistická obec Mýto pod Ďumbierom, ta nabízí svým návštěvníkům dobré možnosti pro aktivní a pasivní odpočinek během celého roku. Známé jsou zde také jeskyně, a to Jeskyně mrtvých netopýrů či Bystrianská jeskyně (vstupné: dospělí - 5 eur, děti - 2,50). Vychutnat si můžete i jízdu na koních, golfové hřiště či Tarzánii (opičí dráhu). Samozřejmostí je i sauna a fitness, nedaleko je také koupaliště Tále.

Zajímavými výchozími body pro turistiku jsou obce Vyšná a Nižná Boca. Zapomenout nemůžeme ani na jedno z nejznámějších středisek v rámci Slovenska, a to Donovaly. Původně uhlířská obec se postupem času přetransformovala na turistické středisko. Vychutnat si zde můžete nezapomenutelnou turistiku, mezi ty „nej“ lokality patří Mišutská cesta i Donovalské osady.

Pokud se vám nechce šlapat do kopce, můžete využít lanovku na Novou Holi. Ta jezdí o víkendech a svátcích, od 11. června bude jezdit denně. Z vrcholu můžete vidět při dobrém počasí vrcholky Západních Tater spolu s Kriváněm. Z atrakcí na vás čekají: bobová dráha, lanové centrum, lezecká stěna či trampolíny. Pokud vaši nejmenší zatouží po pohádce, ukažte jim Habakuky - svět, ve kterém ožívají postavičky z Dobšinského lidových pohádek. Ceny vstupů během května a června se pohybují od 4,20 do 5,50 (pro děti) a 6 až 8,50 (dospělí).

Když po všem tom poznávání dostanete chuť k relaxaci, „skočte“ si odpočinout do auqaparků v Liptovském Mikuláši, Liptovském Jánu či v Bešeňové.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Cestování

Autor: Ema Nováková