Malování olejovými barvami vás pohltí. Seznamte se s jejich vlastnostmi a základními pravidly
Obsah článku:
Malování posiluje představivost a patří mezi nejlepší tréninkové techniky, které můžeme mozkovně dopřát. Je zkrátka bezva. Pokud vás baví tvořit, udělejte si čas pro sebe a pusťte se do toho. A že nemáte ateliér? To přece vůbec nevadí – mistrovské dílo můžete vytvořit třeba v ložnici. Mnohem důležitější jsou pomůcky, které při tvůrčí činnosti využijete. Už jste někdy vyzkoušeli olejové barvy? Svými specifickými vlastnostmi si vás absolutně získají!
V souvislosti s olejomalbou se vám možná vybaví proslulí umělci jako Vincent van Gogh, Rembrandt, Rubens, případně Mistr Theodorik - ten vrstvil olejové pojidlo již ve 14. století. A samozřejmě bychom mohli zmínit spoustu dalších výtvarných géniů, kteří využívali barvy s olejem ještě mnohem dříve. Pro zajímavost: vůbec první olejomalby byly nalezeny na území dnešního Afghánistánu a pochází ze 7. století.
Co by měl malíř vědět, než se chopí štětce?
Malování olejovými barvami není žádná „věda“, ale přesto je užitečné znát jejich specifické vlastnosti a udělat si jasno ohledně základních technik. Samotné tvoření je pak velmi příjemná záležitost. Olejové barvy přejímají vlastnosti oleje, se kterým se míchá pigment. Před použitím se ředí s vhodně zvoleným ředidlem – například na bázi terpentýnového a lněného oleje a přírodní gumy. Charakteristickou vlastností olejovek je delší zasychání, což dává umělci možnost s nimi pracovat i nějakou dobu po nanesení na plátno. Počítejte s tím, že po zaschnutí pigment lehce tmavne.
Bez čeho se při malování olejovými barvami neobejdete?
Kromě kvalitních olejovek byste měli mít po ruce i ředidla, štětce, špachtle a malířské nože. Vše potřebné seženete v e-shopu kreativnisvet.cz, kde najdete také spoustu dalších skvělých věcí pro kreativní tvoření. V nabídce nechybí ani populární křišťálová pryskyřice, která se používá při výrobě šperků.Publikováno: 01. 09. 2021
Kategorie: Ostatní