Požehnané kadidlo. Objevte blahodárné účinky aromatické pryskyřice využívané již od starověku
Kadidlo je pryskyřice ze stromů čeledi březulovitých (Burseraceae), jenž rostou v teplých a suchých, převážně hornatých oblastech na severu Afriky, Arabského poloostrova, na Madagaskaru nebo také v Indii či v Malajsii. K rituálním účelům se využíval především arabský kadidlovník pravý (Boswelia sacra), dnes se k výrobě upřednostňuje kadidlovník olej (Boswellia serrata), jenž má původ v Indii a je známý jako indické kadidlo. Pryskyřice této rostliny se však nevyužívá pouze k náboženským rituálům, ale také k lepšímu hojení ran, aromaterapii a navození duchovní pohody.
Kadidlovník olej se získává z naříznuté kůry kmene nebo větve, odkud vytékají bílé kapičky vonné pryskyřice, které na vzduchu tuhnou a postupně tmavnou. Obsahuje desítky terpenů, které mu dávají zvláštní vůni. Pryskyřice je bohatá na takzvané boswellové kyseliny, jenž mají vliv na zánětlivé procesy. Nejčastěji se proto kadidlovník používá proti zánětům, při bolestech kloubů nebo při dýchacích potížích. V současnosti vědci zkoumají jeho účinky především na léčbu artritidy. Destilací se z pryskyřice získává cenný kadidlovníkový olej používaný v aromaterapii.
Kadidlo využívali již starověcí Egypťané
Ve starověku bylo kadidlo čili olibanum vzácnou komoditou. Ne nadarmo se stalo a dosud je důležitou složkou náboženských obřadů, kdy se používá jako oběť bohům. V Egyptě bylo dokonce součásti procedury balzamování mumií. Známé byly tehdejší medicíně také zdravotní přínosy kadidla a jeho protizánětlivé účinky, díky němuž bylo od dávnověku v arabské medicíně používáno jako hojivý prostředek.
Antičtí lékaři využívali kadidlo k zastavení krvácení a léčbě ran. I ve středověkém léčitelství jej využívali ranhojiči proti kašli, zvracení, úplavici a různým kožním onemocněním. Často bylo spojováno také s lepší činností nervové soustavy – mělo se například za to, že vůně kadidla posiluje paměť. Díky vzácnosti této komodity často docházelo k falšování smrkovou pryskyřicí, která se na dlouhou dobu uložila v mraveništi. Ačkoliv se ještě na přelomu 19. a 20. století prodával “elixír života” obsahující kadidlo, postupně tato vonná pryskyřice z lidového léčitelství prakticky vymizela.
Účinky kadidlovníku znovuobjevila moderní medicína
V současné době se léčivé moci kadidlovníku všímá moderní medicína i profesionální terapeuti. Boswellia si opět získává díky svým pozoruhodným léčebným vlastnostem vysokou popularitu jako přírodní doplněk a bylinný lék. Výtažky z kadidlovníku jsou k dispozici v různých formách, jako jsou kapsle, tablety a krémy. Tyto přírodní produkty se staly volbou pro ty, kteří hledají úlevu od bolesti kloubů a zlepšení pohyblivosti.
Stále větší pozornosti dostávají také esenciální oleje, které se z kadidlovníku vyrábí. Nabízí totiž výrazné a bohaté aroma pryskyřice, s výrazným očistným a uvolňujícím účinkem. Užívání oleje z kadidlovníku má tak pozitivní vliv na zdraví dýchacích cest a pomáhá zmírnit příznaky astmatu a dalších respiračních onemocnění. Jde tedy o bezpečnou a účinnou možnost pro podporu duševní pohody, regeneraci a zvládání různých zdravotních problémů.
Publikováno: 09. 08. 2023
Kategorie: Zdraví a krása