Vápník nepotřebují jen děti pro správný vývoj kostí

V dřívějších dobách se pestrá výživa zase tolik neřešila. I naše babičky by vám ale mohly potvrdit, že se vždy doporučovalo dětem ve vývinu dávat dostatek mléčných výrobků. Obsahují totiž vápník, minerál nezbytný pro naše kosti a zuby. Nepotřebujeme ho ovšem pouze v období, kdy se nám kostra vyvíjí.

99 % vápníku v našem těle se opravdu nachází v kostech a zubech. Dále se ale podílí na nervových přenosech a ovlivňuje činnost svalů či srážlivost krve. V těle ho máme více než kilogram a potřebujeme ho i v dospělosti.

Kde ho hledat v potravě?

Zapomeňte na mléko. Dostatek vápníku můžete získat i z máku, mořských řas, parmezánu, chia semínek a mořských ryb. Dále se nachází v brokolici, kapustě, luštěninách, ořechách a kapustě – tedy v potravinách, v nichž najdete i celou řadu dalších přínosných látek.

A co doplňky stravy?

I tohle je varianta. Vyhněte se ale čistému vápníku, zaměřte se spíš na preparáty, které ho kombinují hořčíkem, zinkem, vitaminy K nebo D. Ty všechny napomáhají jeho vstřebávání a ukládání. Například český doplněk stravy Vápník z moře + Vitamin D3 z produkce firmy Naturvita je jasnou vzpruhou pro kostru a zuby. Obsahuje vápník z mořských řas usazených na dně čistého oceánu u západního irského pobřeží. Takto získaný biologicky aktivní vápník je velmi dobře vstřebatelný.

A pozor, vápník si příliš nerozumí se sladkostmi. Zakyselí organismus a ten pak musí spotřebovávat velké množství vápníku.

Můžu se vápníkem předávkovat?

Doporučená dávka pro dospělou osobu činí zhruba 800 mg, těhotné a kojící ženy ho potřebují 1200 až 1400 mg za den. Ve zmíněném přípravku Vápník z moře + Vitamín D3 najdete 150 mg vápníku v jedné tabletě, dospělí by měli brát 2 tablety denně. Počítá se s tím, že nějaké množství vápníku přijmete i ze stravy. S krátkodobou odchylkou od doporučeného příjmu směrem nahoru se tělo vypořádá, zásoby vyloučí do moči. Dlouhodobě byste ale doporučenou dávku překračovat určitě neměli.


Publikováno: 14. 02. 2023 / Aktualizováno: 16. 02. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková