Učení o prázdninách – ano nebo ne?

Prázdniny jsou v plném proudu a děti si užívají zaslouženého odpočinku. Mnozí rodiče se ale domnívají, že by jejich ratolesti měly přes léto kromě lenošení věnovat nějaký čas i přípravám do školy a opakování učiva. Mají pravdu nebo ne?

Učte se, ale zábavně

Odborníci, pedagogové i psychologové tvrdí, že čas prázdnin by měl být v první řadě pro děti časem her a letních aktivit, časem klidu a odpočinku. To ale neznamená, že by se ratolesti nemohly o prázdninách vzdělávat. Mohou, ale přirozeně a jakoby mimochodem. Naplánujte třeba nějaký rodinný výlet do přírody, na hrad, zámek nebo do muzea, které využívá princip interaktivity. Dejte jim nové zážitky, podněty a vyvolejte v nich zájem. Rozvíjejte znalosti vašeho potomka nenásilně a nezahlcujte ho informacemi, suché biflování faktů ho opravdu bavit nebude – přidejte nějaké konkrétní příklady nebo perličky, které ho zaujmou.

Do ničeho děti nenuťte

Do ničeho vašeho potomka nenuťte, nechte ho dělat, co ho baví. Ať sám poznává a objevuje svět podle svých zájmů, třeba čte knížky či populární komiksy, zakládá si herbář nebo cestovatelský deník, do něhož si může zapisovat zážitky z míst, která během léta navštívil. Ať zkouší, zkoumá a učí se svým vlastním tempem, beze spěchu, beze stresu a beze strachu, klidně i formou omylů a chyb. Všechny získané poznatky se mu budou hodit, když ne přímo ve školní lavici, tak v životě určitě.

Přípravu začněte až před koncem prázdnin

O škole před dětmi do posledních prázdninových dní ani nemluvte a rozhodně nepřipomínejte, že se rychle blíží ten čas, kdy zase budou muset hodit na záda školní batoh. Také byste neskákali nadšením, kdyby vás během vaší dovolené někdo upozorňoval, že vás zase za chvíli čekají pracovní povinnosti. Děti začněte na nový režim připravovat až těsně před začátkem školního roku. Ani tehdy se je však nepokoušejte zkoušet z vyjmenovaných slov nebo jim dávat početní úlohy. Příprava v tomto slova smyslu zahrnuje kontrolu aktovky do školy a dalších nezbytných pomůcek – od přezůvek přes penál až po svačinový box. Zaveďte také dřívější večerku a brzké ranní vstávání. Ze začátku sice budou reptat, ale s příchodem školního roku jim za to organismus poděkuje!

Publikováno: 27. 07. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková