Výhody a nevýhody skládacích koloběžek oproti normálním 

Skládací koloběžka je alternativou klasického provedení. Proč byste si ji měli pořídit? Kam se hodí a jaké praktické výhody vám nabídne?

Skládací koloběžka je odlehčenou „kolegyní“ té klasické

Skládací koloběžky jsou odlehčenými a kompaktními protějšky koloběžek klasických. Oproti koloběžkám s pevným rámem jsou v první řadě tyto verze dokonce až třikrát lehčí.

Jejich další stěžejní předností je to, že je možné snadno je složit, jak už to ostatně vyplývá z jejich označení. Koloběžka se většinou složí v jednom kroku povolením pojistky nad vidlicí, což trvá řádově jen několik sekund.

Zdroj: https://pixabay.com/photos/scooter-man-boy-tattoos-tattooed-1605608/

Zpravidla se jedná o městské modely určené hlavně pro cestování na kratší vzdálenosti. Poslouží vám tak jako skvělý dopravní prostředek do městského provozu. Hodí se ale i pro pravidelné cesty do práce nebo do školy. Svou skládací koloběžku navíc můžete snadno složit a vzít do autobusu, tramvaje nebo vlaku. Díky kompaktním rozměrům ji uklidíte také ve škole do skříňky nebo v práci pod stůl.

Z hlediska jízdních vlastností a celkově požitku z jízdy si s klasickými koloběžkami ovšem skládací verze v ničem nezadají. Nabízejí odolnou konstrukci, skvělou ovladatelnost a jsou stejně tak vybaveny i spolehlivými brzdami a kvalitním LED osvětlením.

U koloběžek si můžete vybrat z různých modelů s rozdílně velkými koly. To ovlivní hlavně možnou rychlost, vyznavači svižnější jízdy by tak měli volit kolečka větší, o průměru nejméně 200 mm. Rychlejší jsou i kolečka z tvrdších materiálů (PVC, bantamová, PU gumová). Méně často se setkáte s nafukovacím provedením, které ale zase dobře absorbuje otřesy.

Koloběžku vybírejte podle předpokládaného účelu využití

Záleží tedy primárně na tom, kde a jak se budete pohybovat. Obecně se tak doporučuje si například na cesty do práce pořídit koloběžku, která má středně velká nebo menší kola. Vaše volba závisí na tom, jestli budete jezdit po hladkém či mírně hrbolatém povrchu, jako je třeba park.


Zdroj: https://pixabay.com/photos/woman-e-scooter-helmet-sitting-7371148/

Kromě klasických koloběžek pro dospělé existují navíc i dětské modely. Na ty je ideální čas kolem čtvrtých narozenin, to už dítě disponuje dostatečnou výškou i silou k tomu, aby zvládlo svůj „stroj“ bezpečně ovládat. Tyto varianty jsou většinou vybaveny nastavitelnými řídítky. Díky tomu doslova rostou s vaší ratolestí. Dosahovat by řídítka při správném nastavení měla nad úroveň pasu. Najdete je u českého výrobce – Nejsport, který má kolekci koloběžek od nejmenších dětí až po dospělé.

Pozor, pro skoky a jízdu ve skateparku jsou určeny speciální freestylové modely. Ty skládací se určitě ke skákání nehodí, jelikož byste poškodili celý skládací mechanismus. U freestyle variant se proto klade značný důraz hlavně na materiálovou kvalitu, a tedy celkovou odolnost výrobku.

Z toho zároveň plyne i určitý limit skládacího provedení, jehož nosnost bývá obvykle pouze do 120 kg. Počítat při méně odolné konstrukci rovněž musíte se zvýšenou náročností z hlediska údržby. Ideální je čištění a promazávání po každé jízdě. Skládací mechanismus je náchylný na ulpívání nečistot.

Publikováno: 22. 07. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adéla Voborníková