Finance & práce

Operativní leasing je na vzestupu. Volí jej především podnikatelé

Dokonalý nástroj pro firmy. Tak by se dal jednou větou popsat operativní leasing. Ten s sebou přináší řadu výhod, které bez ostychu využívají tisíce společností po celém světě. O co přesně jde a jak jej můžete využít právě vy?

Ježdění bez starostí

Pojďme si ale nejprve říct, jaká je podstata operativního leasingu. Jedná se v podstatě o pronájem -například počítače, technologie či auta. Předmět společnost zapůjčí do rukou zákazníka za daných smluvních podmínek a za předem dohodnutou úplatu. A ten jej následně bez omezení využívá. Největší výhoda spočívá v tom, že veškeré záležitosti spojené s provozem (včetně oprav, krádeží či poruch) řeší pronajímatel, nikoliv zákazník. V případě zapůjčení automobilu jde tedy jediný vedlejší výdaj koupě pohonných hmot. V případě, že byste zvolili operativní leasing Škoda, bude tedy vaší povinností platit pravidelnou částku a řídit se podmínkami ve smlouvě.

Nedává vám smysl, proč je lepší odvádět měsíční poplatky a v konečném součtu předmět nevlastnit? Odpověď nám pomůžou odhalit reference nadnárodních firem, jež operativní leasing ve velkém využívají. Podle nich je velkou výhodou možnost přidání tohoto výdaje do nákladů, což přispívá k optimalizaci daní. Poté jsou tu další ukazatele typu ROA (výkonnost aktiv), které díky této investici neutrpí. To přirozeně příliš nezajímá drobné podnikatele, ti si však cení výrazné časové úspory. Jezdí v zánovním voze a nemusí se o nic starat.

Operativní leasing, nebo klasický leasing?

Mnoho lidí zaměňuje financování operativním leasingem za běžný leasing. Respektive netuší, jaký je mezi nimi rozdíl. V případě první varianty jde v podstatě o dlouhodobé zapůjčení a po doběhnutí smlouvy vozidlo zůstává majetkem leasingovky. Úhradou poslední splátky „normálního“ leasingu se majitelem stává spotřebitel. Jde tedy o dvě velmi rozdílné produkty určené pro specifické cílové skupiny lidi.

Je operativní leasing vhodný i pro nepodnikatele?

Dlouhodobý pronájem vozu sice primárně využívají firmy, ale pokud shledáte, že jsou pro vás výhody operativního leasingu zajímavé, není jediný důvod, proč ho nevyzkoušet. Dostanete k dispozici nový vůz, o který se takřka nebudete muset starat. Záležitosti související s provozem řeší pronajímatel.

Vrchol teprve přijde

V Česku je trend pořizování vozu na “operák” teprve v plenkách. Zatímco v zahraničí se na operativní leasing pořizuje téměř polovina vozidel, u nás to jsou jen jednotky procent. Od vstupu do Evropské unie ale začínají tato čísla růst a vypadá to, že by pronájem mohl v budoucnu osobní vlastnictví vytlačit. O jeho popularizaci se snaží i společnost Driveto (více na webu www.driveto.cz), jež patří mezi jednoho z poskytovatelů této služby a svým zákazníkům nabízí výběr z širokého sortimentu aut od různých výrobců, nevyjímaje domácí závod Škoda.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.