Domů » Operativní leasing je na vzestupu. Volí jej především podnikatelé
Finance & práce

Operativní leasing je na vzestupu. Volí jej především podnikatelé

Dokonalý nástroj pro firmy. Tak by se dal jednou větou popsat operativní leasing. Ten s sebou přináší řadu výhod, které bez ostychu využívají tisíce společností po celém světě. O co přesně jde a jak jej můžete využít právě vy?

Ježdění bez starostí

Pojďme si ale nejprve říct, jaká je podstata operativního leasingu. Jedná se v podstatě o pronájem -například počítače, technologie či auta. Předmět společnost zapůjčí do rukou zákazníka za daných smluvních podmínek a za předem dohodnutou úplatu. A ten jej následně bez omezení využívá. Největší výhoda spočívá v tom, že veškeré záležitosti spojené s provozem (včetně oprav, krádeží či poruch) řeší pronajímatel, nikoliv zákazník. V případě zapůjčení automobilu jde tedy jediný vedlejší výdaj koupě pohonných hmot. V případě, že byste zvolili operativní leasing Škoda, bude tedy vaší povinností platit pravidelnou částku a řídit se podmínkami ve smlouvě.

Nedává vám smysl, proč je lepší odvádět měsíční poplatky a v konečném součtu předmět nevlastnit? Odpověď nám pomůžou odhalit reference nadnárodních firem, jež operativní leasing ve velkém využívají. Podle nich je velkou výhodou možnost přidání tohoto výdaje do nákladů, což přispívá k optimalizaci daní. Poté jsou tu další ukazatele typu ROA (výkonnost aktiv), které díky této investici neutrpí. To přirozeně příliš nezajímá drobné podnikatele, ti si však cení výrazné časové úspory. Jezdí v zánovním voze a nemusí se o nic starat.

Operativní leasing, nebo klasický leasing?

Mnoho lidí zaměňuje financování operativním leasingem za běžný leasing. Respektive netuší, jaký je mezi nimi rozdíl. V případě první varianty jde v podstatě o dlouhodobé zapůjčení a po doběhnutí smlouvy vozidlo zůstává majetkem leasingovky. Úhradou poslední splátky „normálního“ leasingu se majitelem stává spotřebitel. Jde tedy o dvě velmi rozdílné produkty určené pro specifické cílové skupiny lidi.

Je operativní leasing vhodný i pro nepodnikatele?

Dlouhodobý pronájem vozu sice primárně využívají firmy, ale pokud shledáte, že jsou pro vás výhody operativního leasingu zajímavé, není jediný důvod, proč ho nevyzkoušet. Dostanete k dispozici nový vůz, o který se takřka nebudete muset starat. Záležitosti související s provozem řeší pronajímatel.

Vrchol teprve přijde

V Česku je trend pořizování vozu na “operák” teprve v plenkách. Zatímco v zahraničí se na operativní leasing pořizuje téměř polovina vozidel, u nás to jsou jen jednotky procent. Od vstupu do Evropské unie ale začínají tato čísla růst a vypadá to, že by pronájem mohl v budoucnu osobní vlastnictví vytlačit. O jeho popularizaci se snaží i společnost Driveto (více na webu www.driveto.cz), jež patří mezi jednoho z poskytovatelů této služby a svým zákazníkům nabízí výběr z širokého sortimentu aut od různých výrobců, nevyjímaje domácí závod Škoda.

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.