Co by měl mít správný dětský batoh?

Z vlastní zkušenosti víme, že batoh, který dobře nesedí na zádech raději nikam moc nenosíme. A když už není zbytí, zavěsíme ho je na jedno rameno. Nic z toho ale neprospívá našim zádům. Proto bychom, zvláště u dětí, měli dbát na správný výběr kvalitního batohu, který záda neničí.

Pro správné držení těla

S ohledem na to, jak daleká cesta z domova do školy je může školák strávit s batohem na zádech od dvou do deseti hodin týdně. Pokud nemá vybraný vhodný batoh, riskujeme, že ho začnou trápit bolesti zad nebo jiné zdravotní problémy. Špatné držení těla mají již děti ve věku 6 až 8 let, Tedy při přechodu ze školky na základní školu. Proto je opravdu důležité vybírat batoh, který dobře sedí a zároveň prospívá zdravému vývoji zad.

Jen hezký obal nestačí

Kritéria, který musí správný školní batoh splňovat, jsou tři. Musí se líbit, musí být pohodlní a nesmí ničit záda. Dobře vybraný batoh na zádech sedí, příjemně se nosí, nepřekáží v pohybu a neomezuje ani přirozený pohyb rukou při chůzi nebo běhu. Má ergonomicky tvarovaná záda, ideálně s posuvným zádovým systémem, který se přizpůsobí výšce dítěte. Velmi důležité jsou ramenní popruhy, které by měly být dostatečně široké a nastavitelné, což pomáhá tomu, aby batoh na zádech dobře seděl. Batoh do školy v sobě může ukrývat až několik kilogramů, které musí každý den školák na zádech odnést. Učebnice sešity, přezůvky, pomůcky na vyučování, pracovní listy, penál, láhev na pití a svačina, a k tomu ještě nějaké drobnosti, které se vždy v batohu najdou. To vše dohromady může vážit opravdu hodně a představuje zátěž pro dětská záda. Rozložení váhy do obou ramen je pro zdravá záda velmi důležité, aby nedocházelo k jednostrannému zatěžování. To samozřejmě platí i pro nás dospělé, protože onen zlozvyk nošení tašek a batohů na jednom rameni okoukaly děti většinou od nás.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Rodina

Autor: Ema Nováková