Lifestyle

Co možná nevíte o víně aneb největší zajímavosti

Milujete víno a neodmítnete jedinou příležitost, kdy si můžete vychutnat „dvě deci“? Pak byste si měli přečíst následující zajímavosti a rozšířit si obzory. Až si budete příště s příteli vychutnávat lahev vynikajícího moravského vína, třeba informace použijete jako vhodné konverzační téma.

Proč mají vína různé barvy?

Proč má šumivé víno jinou barvu než modrý portugal? Proč jsou některá vína červená, jiná blá a růžová? Drtivá většina hroznů přitom produkuje čistou šťávu… Vysvětlení je nasnadě: bílá vína se vyrábí pouze ze šťávy, kdežto v případě červených a růžových vín se nechávají krátce naležet rozemleté modré hrozny neboli rmut. V případě růžového vína pak o něco kratší dobu, aby bylo dosaženo světlého odstínu.

Proč se před degustací vínem ve sklenici krouží?

Jistě jste to již někdy viděli, byť třeba jen ve filmu – degustátor před tím, než si vína usrkne, mokem krouží ve sklenici. Proč byste to měli dělat i vy? Do vína se dostane kyslík, a tím se rozvine jeho přirozená vůně.

Proč se lahev vína uzavírá korkem?

Ať už je řeč o zahraničních vínech či vínech z Moravy, lahve se obvykle uzavírají korkem. Proč? Důvod je prostý – vysušená, slisovaná kůra dubu korkového má dlouhou trvanlivost (až 25 let) a díky mikropórům napomáhá k efektivnějšímu zrání moku.

V jaké sklenici by se mělo víno podávat?

Jednou z nejčastějších chyb při servírování vína je nevhodně zvolená sklenice. Ideální sklenky jsou z čirého, krystalového, průhledného skla, mají dlouhou nohu a kruhovou základnu. Optimální objem je 350 ml a množství nalitého vína pak 70 – 80 ml (víno má díky tomu ve sklenici dostatek prostoru a může se „protáčet“). Bílá vína se obvykle pijí ze sklenic tulipánovitého tvaru, šumivá vína z vysokých sklenic či užších sklenic ve tvaru flétny. Červené víno si nalijte do sklenice s širší spodní částí než je otvor.

Dostali jste chuť? Kvalitní víno zakoupíte i online na vinoadestilaty.cz.

Reklama

Ráda sportujete a chcete mít své zdraví pod kontrolou? Moderní hodinky Apple Watch se stanou vašim osobním strážcem!

Chcete si s partnerem dopřát odpočinek v pohodlí vašeho domova? Nechte si postavit kvalitní infrasaunu pro dva od českého výrobce Saunasystem.

Atraktivní kusové závěsy; za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Moderní odpočívárna by měla být součástí každého domácího wellness. Nechte si ji navrhnout a postavit od Wellness Vision!

Kde to žije