Malovat se dá různými způsoby. Jaké techniky patří k nejoblíbenějším?

Malba je kreativní forma umění, která se po staletí používá k vyjádření emocí, zkrášlení prostoru nebo vyprávění příběhu. Existuje celá řada malířských technik, které lze použít k vytvoření různých efektů. Možnosti malování jsou neomezené, od akvarelu po olej a od tahů štětcem po stříkání. Zde se podívejte na některé z nejoblíbenějších malířských technik. Tip: Pokud vás láká spíše kresba, mohl by vás zaujmout kurz kresby suchým pastelem na veselekurzy.cz.

Akvarel

Akvarelová malba vzniká použitím pigmentů suspendovaných ve vodním roztoku. Tato technika se často používá k vytvoření jemného, lehkého efektu a je skvělá pro krajiny nebo jiné obrazy, které vyžadují jemný dotek.

Olejomalba

Olejové barvy se vyrábějí z pigmentů smíchaných se zasychajícím olejem, obvykle lněným nebo světlicovým. Olejomalby jsou známé svými živými barvami a hladkou strukturou.

Akrylová malba

Akrylové barvy se vyrábějí z pigmentů smíchaných se syntetickým plastickým polymerem. Tyto barvy jsou rychleschnoucí a lze s nimi vytvářet nejrůznější efekty.

Airbrushing

Airbrushing je technika, při níž se k nanášení barvy na povrch používá stlačený vzduch. Tato technika se často používá k vytvoření hladké, rovnoměrné barvy a k vytváření speciálních efektů.

Malování stříkáním

Stříkáním se vytvářejí nejrůznější efekty. Tato technika se často používá při tvorbě graffiti, ale lze ji použít i k vytváření různých jiných efektů.

Štukování

V případě stipplingu se jedná o techniku, při které se k vytvoření malby používají tečky nebo drobné značky. Tato technika se často používá k vytvoření jemného texturovaného efektu.

Tahy štětcem

Tahy štětcem jsou technikou, při které se k vytvoření obrazu používají tahy štětcem. Tato technika se často používá k vytvoření expresivnějšího vzhledu.

Fresková malba

Fresková malba je technika malování na mokrou omítku. Tato technika se často používá k vytvoření tradičního italského vzhledu.

Impasto

Impasto je technika, při níž se na povrch nanáší hustá barva. Tato technika se často používá k vytvoření abstraktnějšího, strukturovaného vzhledu.

Malba stříkáním

Malba stříkáním je technika, při které se barva rozprašuje nebo rozstřikuje na povrch. Tato technika se často používá k vytvoření chaotičtějšího a energičtějšího vzhledu. Toto je jen několik z mnoha dostupných technik malování. Díky tolika možnostem je snadné najít styl, který odpovídá vaší umělecké vizi. Ať už dáváte přednost jasným, živým barvám, nebo jemným, decentním odstínům, existuje technika malby, která je pro vás ideální.

Publikováno: 29. 12. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková