Malování olejovými barvami vás pohltí. Seznamte se s jejich vlastnostmi a základními pravidly

Malování posiluje představivost a patří mezi nejlepší tréninkové techniky, které můžeme mozkovně dopřát. Je zkrátka bezva. Pokud vás baví tvořit, udělejte si čas pro sebe a pusťte se do toho. A že nemáte ateliér? To přece vůbec nevadí – mistrovské dílo můžete vytvořit třeba v ložnici. Mnohem důležitější jsou pomůcky, které při tvůrčí činnosti využijete. Už jste někdy vyzkoušeli olejové barvy? Svými specifickými vlastnostmi si vás absolutně získají! V souvislosti s olejomalbou se vám možná vybaví proslulí umělci jako Vincent van Gogh, Rembrandt, Rubens, případně Mistr Theodorik - ten vrstvil olejové pojidlo již ve 14. století. A samozřejmě bychom mohli zmínit spoustu dalších výtvarných géniů, kteří využívali barvy s olejem ještě mnohem dříve. Pro zajímavost: vůbec první olejomalby byly nalezeny na území dnešního Afghánistánu a pochází ze 7. století.

Co by měl malíř vědět, než se chopí štětce?

Malování olejovými barvami není žádná „věda“, ale přesto je užitečné znát jejich specifické vlastnosti a udělat si jasno ohledně základních technik. Samotné tvoření je pak velmi příjemná záležitost. Olejové barvy přejímají vlastnosti oleje, se kterým se míchá pigment. Před použitím se ředí s vhodně zvoleným ředidlem – například na bázi terpentýnového a lněného oleje a přírodní gumy. Charakteristickou vlastností olejovek je delší zasychání, což dává umělci možnost s nimi pracovat i nějakou dobu po nanesení na plátno. Počítejte s tím, že po zaschnutí pigment lehce tmavne. Co se týče technik, existuje jich spousta. Pro začátečníky je ideální, když zkouší vždy jen jednu. Například roztírání, glazování nebo tečkování. Zkušenější malíři mohou techniky bez obav kombinovat. A na co si dát pozor? Nemalujte do vrstvy, která nestačila zaschnout. Jinak barva popraská a sloupe se.

Bez čeho se při malování olejovými barvami neobejdete?

Kromě kvalitních olejovek byste měli mít po ruce i ředidla, štětce, špachtle a malířské nože. Vše potřebné seženete v e-shopu kreativnisvet.cz, kde najdete také spoustu dalších skvělých věcí pro kreativní tvoření. V nabídce nechybí ani populární křišťálová pryskyřice, která se používá při výrobě šperků.

Publikováno: 01. 09. 2021

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková