5 nejčastějších problémů se zuby

O lidských očích se říká, že jsou okny do duše, o lidských ústech by se dalo říci, že jsou oknem do zdraví. Problémy, které se projevují v ústech, často odráží i to, co se děje v našem organismu. To však platí i obráceně. Jaké problémy mohou trápit naši ústní dutinu? Problémy se zuby a dásněmi je potřeba včas odhalit a řešit je, v opačném případě mohou totiž vést k závažnějším onemocněním. Není se čeho bát, většinu z nich je možné řešit poměrně snadno a rychle.

Zápach z úst

Horší dech a zápach z úst trápí mnoho lidí. Podle průzkumů má asi 45 % lidí na celém světě určitou úroveň chronické halitózy. I když obvykle pramení ze špatné péče o ústní dutinu, může vzniknout i z takových příčin, jako je sucho v ústech a problémy s dásněmi. Používání ústní vody zápach úst zamaskuje, ale příčinu to nevyléčí. Řešení byste měli hledat spolu se svým zubařem.

Zubní kaz

K zubnímu kazu dochází, když se plak kombinuje s cukry a škroby jídla, které jíte. Vytváří se tak kyseliny, které napadají zubní sklovinu. Často se zubní kazy považují za chronický problém mezi dětmi, nenechte se však mýlit, dospělí jsou na kazy stejně citliví jako děti. Dbejte proto na čištění zubů dvakrát denně, požívejte zubní nit a choďte na pravidelné prohlídky k zubaři. Tím zabráníte tomu, že by se případný kaz objevil pozdě a způsobil nějaké další problémy.

Zbarvení zubů

Byť se podle mnoha lidí jedná především o kosmetický problém, dokáže potrápit. Zbarvení zubů je způsobeno řadou faktorů – od kouření, pití tmavých nápojů (káva, čaj), nemocí až po braní některých léků. Týkat se může jednoho zubu, ale klidně i celých úst. Zbavit se skvrn a nepěkného zbarvení pomáhá profesionální bělení zubů. Často je takový zákrok potřeba po sejmutí fixních rovnátek, které na zubech zanechávají skvrny.

Bolest zubů

Běžnými zubními kontrolami lze snadno zabránit bolestem zubů a zubním problémům. Mezi nejběžnější a zároveň nejbolestivější patří záněty zubů, zlomené zuby, prasklé zuby nebo vyražené zuby. V těchto případech je nutné vyhledat lékařskou pomoc opravdu rychle. Díky tomu můžete pak předejít zkřivení zubů i závažnějším zdravotním problémům. Vypadlé a vyražené zuby totiž mohou narušit symetrii a zbylé zuby se začnou křivit. V některých případech je proto nutné vyhledat ortodontistu, který doporučí vhodný postup. Tím často bývají rovnátka. Rovnátka dokáží vyřešit velkou řadu zubních vad způsobených genetikou i úrazem. U dospělých pacientů se však místo klasických fixních rovnátek používají neviditelná rovnátka Invisalign. Volí se především proto, že jsou nenápadná a také bezbolestná. Díky 3D softwaru se dopředu naplánuje každý pohyb vašeho chrupu, který se promítne do transparentních fólií. Fólie postupně vyměňujete a podle předepsaného plánu.

Nemoci dásní

Nazývají se také periodontální onemocnění, onemocnění dásní je infekce tkání, které obklopují zuby. Při ignorování může jednoduchý zánět dásní (gingivitida) postupovat k závažné infekci dásní (paradentóza), která může vést ke ztrátě zubů. Abyste tomu zabránili, každý den ze zubů odstraňte veškerý zubní povlak. V případě, že budou vaše dásně citlivé nebo začnou při čištění zubů krvácet, zajděte k zubaři, který vám doporučí vhodnou léčbu. Ne všem problémům se zuby a ústní dutinou se můžete zcela vyhnout. Nicméně pokud si budete zuby pravidelně a správně čistit a nebudete vynechávat kontroly u zubaře, je pravděpodobnost jejich výskytu menší.

Publikováno: 07. 07. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková