Bez adekvátního bytového textilu se nejde obejít

Když se řekne vybavení domácnosti, většině lidem přijde na mysl hlavně nábytek, případně elektrospotřebiče typu televize nebo rychlovarná konvice. Nicméně existuje i jiný druh vybavení, na které byste neměli zapomínat, a sice bytový textil.

Záclony do oken

Asi tím nejtypičtějším zástupcem bytového textilu jsou záclony. Ty se dají koupit jak na metráž, tak i jako hotové záclony. Tento druh záclon není nutné nijak podšívat ani dále upravovat, stačí je jen pověsit. V mnoha domácnostech záclony dokonce vůbec nemají, ovšem je to škoda. Jedná se totiž nejen o ozdobný prvek, ale také o ochranu před zvídavými pohledy sousedů. Samozřejmě, že tato clona přestává fungovat přesně ve chvíli, kdy se v místnosti rozsvítí. V takovém případě vaše soukromí ochrání už jenom rolety, žaluzie nebo třeba závěsy.

Vhodné závěsy dokáží navodit absolutní tmu

Závěsy nejsou příliš vhodné do místností typu kuchyň nebo koupelna, nicméně v obývacím pokoji, případně v ložnici určitě najdou své uplatnění. Na rozdíl od záclon dokáží závěsy zachovat soukromí, i když je zrovna rozsvíceno. S některými modely dokonce dokážete navodit naprostou tmu. Ty se obvykle označují jako zatemňovací, respektive blackout. Vzhledem k tomu, že jde vždy o kvalitní a světlo nepropustnou látku, jsou tyto závěsy dražší než modely, jež zvládnout vytvořit maximálně tak mírné příšeří. Blackout závěsy oceníte nejen, když chcete jít na kutě během slunečného dne, ale třeba i během sledování televize. Tímto způsobem totiž snadno eliminujete protivné světelné odrazy na obrazovce.

Povlečení by nemělo štípat

Mezi typický bytový textil patří samozřejmě i povlečení. Na povlečení není dobré příliš šetřit, jelikož i na něm záleží, jestli bude váš spánek kvalitní či nikoliv. Rozhodně byste měli nakupovat nic syntetického, takové materiály po čase mohou dráždit kůži. Mnohem příjemnější jsou přírodní suroviny, jež jsou nejen hebké, ale zároveň dobře sají pot.

Publikováno: 13. 05. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková