Češi i Slováci nakupují drobné investiční zlato

Covid zamíchal investičním trhem. V některých ohledech v dobrém slova smyslu a v některých zase ve špatném. Úroky hypoték srazil na minimum, kleslo však i úročení na spořicích účtech a jiných investičních produktech. Češi začali hledat alternativu a našli ji v podobě investičního zlata. Investiční zlato stálo v řadě investic vždy až na posledních pozicích. V lidech je pevně zakořeněná představa, že jde o investiční nástroj vhodný pouze pro bohatší vrstvu. Už od roku 2003 se to snaží změnit Pavel Trtík, zakladatel e-shopu zlate-mince.cz a letos se mu to konečně daří. Hlásí rekordní zájem nových klientů. „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík. Odborníci se shodují, že investice do zlata ve fyzické podobě, tedy do slitků a mincí, je rozhodně nejvýhodnější. Spořicí programy do zlata či akcie zlato těžících firem nenabídnou takové výhody jako slitky a mince.

Do zlata lze investovat třeba jen 1 500 korun

Větší zlaté slitky sice stojí přes milion, avšak malý slitek o hmotnosti 1 gram pořídíte za 1 500 Kč. Za podobnou cenu se dají sehnat i nejlevnější zlaté mince. Opravdu tedy není nutné mít našetřené statisíce nebo miliony. Do zlata může investovat každý. Začít lze třeba právě těmito nejlevnějšími slitky a mincemi. Ještě levnější je investiční stříbro, nejlevnější slitky a mince ze stříbra stojí jen pár stovek. Ty se však na investice příliš nevyplatí. Stříbro totiž, na rozdíl od zlata, není osvobozeno od DPH. Při každém nákupu tedy obchodník odvádí 21% DPH do státní kasy a zákazník o tyto peníze přeplácí skutečnou hodnotu stříbra. Ten, kdo váží každou korunu, by tedy měl volit raději zlato a Češi přesně tohle dělají. Zatímco zájem o investiční zlato v posledním roce vzrostl, stříbro se prodávalo méně.

Zájem je o levné švýcarské slitky i české mince

Co se týče slitků, prodávají se zejména ty od švýcarské rafinerie Argor Heraeus. Jsou levné a ve světě proslavené, takže s jejich zpětným prodejem nikdy nebudete mít problém. V Česku se žádné slitky nevyrábí, zato máme vlastní zlaté mince. Zájem je například o svatováclavské dukáty. Ty se razily už před stovkami let ze zlata těženého v Jílovém u Prahy. Dnes se sice nevyrábí ze zlata těženého u nás, avšak mají stále stejnou velikost a ryzost, jaké kdysi stanovil sám římský císař a český panovník Karel IV. Vydávají se v omezeném nákladu obvykle několika stovek korun, takže mají i jistou investiční hodnotu. Kromě českých mincí se u nás dobře prodávají ještě rakouské mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech seženete i zcela nové mince ročníku 2021. Oproti slitkům mají mince jednu výhodu, nejsou značené sériovým číslem, takže je lze pořídit diskrétně.

Zájem o zlato vzrostl taktéž na Slovensku

Podobný trend jako v ČR lze pozorovat i na Slovensku. Také Slováci v posledním roce kupovali investiční zlato více než dříve. Ve srovnání s Čechy však lze pozorovat některé rozdíly. Češi upřednostňují drobné slitky o hmotnosti 1-5 gramů, Slováci sahají častěji po těch, co váží 1 unci (1 Oz) či více. Češi jsou také pohodlnější, raději nakupují online, zatímco naši slovenští sousedé upřednostňují nákup zlata osobně a neváhají si kvůli tomu udělat výlet do Česka. Kamila Bantová ze společnosti Zlaté mince vysvětluje, že spousta investorů je situována u západní hranice země, a tak pro ně není takový problém dorazit do Česka. Ve vsetínské prodejně Zlatých mincí se slovenští zákazníci objevují často. Nákup zlata v ČR je pro ně výhodnější i přes mezistátní převod peněz.

Publikováno: 16. 09. 2021

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková