Čeho si všímat při nákupu investičního zlata?

V posledních měsících láme inflace rekordy. Vaše naspořené peníze tak rychle ztrácejí kupní sílu, jednoduše si za ně pořídíte méně zboží a služeb nežli v minulosti. Abyste tomu zabránili, je zapotřebí vhodně investovat. Jako ideální komodita se jeví investiční zlato v podobě slitků. Na co si dát pozor při jejich koupi?

Jak zjistit cenu zlata?

Cena zlata v obchodech se stanovuje především dle kurzu na komoditní burze. Mnozí budoucí investoři si ale neuvědomují, že pokud si jdou nakoupit investiční zlato, ceny nemusejí nutně odpovídat právě kurzu z komoditní burzy, dokonce se v různých obchodech často výrazně liší. „Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík ze známého eshopu zlate-mince.cz. Faktem je, že se ceny u tuzemských obchodníků liší až o 10 %, což pro vás znamená, že v případě špatné volby můžete přijít klidně o desítky tisíc korun, jestliže do zlata vkládáte větší množství peněz.

Proč je u nás zlato dražší nežli v Německu či Švýcarsku?

Cena zlata je v Česku a na Slovensku ovlivněna také tím, že česká mincovna, potažmo ani třeba slovenská mincovna, zlaté slitky přímo nevyrábějí. Investiční zlato se sem dováží, pochází hlavně ze švýcarských, případně z německých rafinérií. Díky tomu je sice nabídka zlatých slitků rozmanitá, ovšem projevuje se to na vyšší ceně ve srovnání s některými západoevropskými zeměmi. Proto je velmi důležité si před samotným nákupem zlata provést porovnání nabídek jednotlivých prodejců. Volte takového obchodníka, který nabízí nejen nejlevnější produkty, ale má za sebou rovněž určitou historii. Nikdy nenakupujete zlato u nějakých podomních prodejců, nejspíše by vám prodali padělky. Kvalitní eshop či kamenný obchod poznáte i dle recenzí předchozích zákazníků.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková