Domů » Kupní smlouva na ojeté auto: Na co si dát pozor?
Finance & práce

Kupní smlouva na ojeté auto: Na co si dát pozor?

Při nákupu ojetého vozu v autobazaru si s kupní smlouvou nemusíte dělat starosti. V případě renomovaného prodejce by měl být dokument připraven v souladu s platnou legislativou. Ale co když ojetinu prodává původní vlastník? Chcete-li se vyhnout budoucím problémům, vezměte na vědomí následující doporučení.

Kdy je kupní smlouva neplatná?

Kupní smlouva musí obsahovat informace o kupujícím a prodejci (tzn. identifikační údaje, trvalé bydliště, rodná čísla apod.) a musí v ní být vysloveně uvedeno, že vozidlo patří prodávajícímu a nikdo jiný na něj nemá právo.

K nejdůležitějším pasážím kupní smlouvy patří také identifikace automobilu. V dokumentu musí být uvedeny značka, typ, rok výroby, barva, číslo velkého technického průkazu, VIN, stav tachometru, počet předaných klíčů a předaná dokumentace.

Podrobný průběh obchodu

Zákon sice nenařizuje, aby byly v kupní smlouvě některé upřesňující informace, ale rozhodně je dobré na ně myslet. Jmenovitě jde o specifikaci předání vozu včetně dokladů a klíčů, změnu informací v evidenci vozidel (tzn. kdo ji provede a uhradí patřičné náklady).

Ve smlouvě by neměla chybět zmínka o zrušení pojištění a sjednání nového.

Jak ošetřit případné reklamace?

S trochou štěstí nebudete muset reklamaci řešit, ale kdo by se na něj v dnešní době spoléhal? Raději se zaměřte na detailní popis stavu vozidla a uveďte jej do kupní smlouvy. Logicky by neměly chybět popisy případných poškození a závad či výčet doplňkové výbavy.

Ideální řešení? Nechte si kupní smlouvu sepsat odborníkem

Nechcete-li se spoléhat na vzory kupních smluv, které jsou ke stažení zdarma na internetu, obraťte se na advokátní kancelář a nechte si dokument připravit na míru. Službu můžete poptat i online a mít dokument připraven již do 48 hodin od dodání podkladů. Expresní vyhotovení nabízí například JUDr. Petr Kazda.

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.