Jak začít investovat?

Rozhodli jste se, že své peníze investujete, ale nevíte, kde začít? Dnes může investovat opravdu kdokoliv, dokonce to není těžké ani s průměrným platem. Ovšem, aby hodnota vašich financí narůstala, je potřeba začít krůček po krůčku. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili hned několik rad a tipů, jak začít bezpečně investovat a vyvarovat se zbytečným chybám.

Investujte pouze tolik, kolik si můžete dovolit

Nalijte si čistého vína a přesně si stanovte, kolik peněz jste schopni investovat tak, aby to nenarušilo váš každodenní život či dokonce chod domácnosti.

Investice nemusí být běh na dlouho trať

Především byste měli vědět, na jak dlouhou dobu peníze chcete investovat a kdy očekáváte, že se vám vrátí. Podle toho se totiž také budete rozhodovat, do jakých investičních nástrojů své peníze vložit. Určete si, zda vaše investice bude sloužit pouze jako krátkodobá – typická krátkodobá investice je například letní dovolená s rodinou, střednědobá – vlastní byt, vozidlo, nebo dlouhodobá – například peníze, které předáte potomkům.

Jaký typ investora chcete být?

Vaše investiční strategie a následný investiční plán závisí na tom, jaký typ investora chcete být. Investoři se zpravidla dělí do tří profilů.
  • Konzervativní investor – Tento typ investora jste pokud neočekáváte razantní výnosy, ale především chráníte své peníze.
  • Vyvážený investor – Přejete si, aby peníze, které investujete vám časem vynášely vyšší obnosy a zároveň se nebojíte jít i do rizikovější investice? V tom případě patříte mezi vyváženého investora, jenž má vysoké cíle.
  • Dynamický investor – Buď, anebo, takhle bychom popsali dynamické investory. Jejich cílová skupina jsou riskantní investice, kdy přijímáte riziko ztráty, ale chcete procentuálně, co nejvíce překonat inflaci.
Bez ohledu na to, jestli vám jsou bližší konzervativní, vyvážené, nebo dynamické investice, nezapomeňte diverzifikovat. Správně diverzifikované portfolio je mnohem stabilnější než jednostranné a eliminuje rizika související s konkrétní investicí.

Publikováno: 27. 04. 2022

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková