Domů » Jak probíhá umělé oplodnění – IVF?
Zdraví

Jak probíhá umělé oplodnění – IVF?

 

Nemůžete otěhotnět přirozenou cestou? Pokud jste již vyzkoušela všechny dostupné rady, změnila životní styl, ale nakonec vám lékař oznámil, že jediným možným řešením je umělé oplodnění, nezoufejte. Rozhodně nejste první ani poslední. Počet početí dítěte tímto způsobem každoročně stoupá a určitě se není čeho bát. Ale jak umělé oplodnění probíhá?

Hormonální stimulace vaječníků

V případě normálního cyklu se vytvoří pouze jediný zralý oocyt. V rámci IVF je však zapotřebí více vajíček, protože tím vzrůstá pravděpodobnost úspěšného otěhotnění. Ženám jsou proto podávány léky (obvykle injekční formou), díky kterým dozrává více vajíček.

Odběr vajíček

K odběru vajíček se většinou přistupuje v narkóze. Několik hodin před tím nesmí žena jít, pít, kouřit ani užívat léky. Jde o poměrně snadný úkon, který netrvá déle než 5 – 10 min. Aplikuje se rychle nastupující anestetikum s krátkou dobou účinnosti. Žena cca dvě hodiny po výkonu odpočívá na lůžku a gynekolog ji informuje o průběhu zákroku. Poté může odejít domů (s doprovodem – pacientka nemůže řídit).

Oplodnění vajíček

Dalším krokem je mimotělní oplodnění, které probíhá v embryologické laboratoři. Do vajíčka je aplikována spermie a za 16 – 18 hodin se vyhodnotí, zda bylo oplodnění úspěšné a vyvíjí se embro.

Přenos embrya do dělohy

Posledním krokem je přenos embrya do dělohy. Provádí se nejdříve za 2 – 3 dny po odběru oocytů, ale často se přistupuje k tzv. prodloužené kultivaci, která trvá 4 – 6 dní. Prodloužená kultivace má vyšší procentuální úspěšnost.

Přenos embrya je bezbolestný a probíhá tak, že gynekolog do pochvy zavede gyn. zrcadlo, očistí čípek k tomu určeným roztokem a embryo přenese pomocí katetru. Po tomto výkonu žena odpočívá 30 – 60 minut na lůžku a poté může odejít domů.

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.