Bydlení

Bydlení v Brně je nyní cenově dostupnější. Zřejmě jen dočasně

Zatímco Praha je „zabitá“, v Brně svítá na lepší časy. Alespoň z hlediska koupě bydlení, protože průměrná ceny za metr čtvereční od března do června klesla o cca 1500 korun. Momentálně činí 71 500 korun a ačkoliv je největší město na Moravě v celorepublikovém žebříčku ceny bydlení na druhém místě, oproti hlavnímu městu se momentálně nezdražuje. Zájemci o byt či dům by proto neměli příliš dlouho čekat – podle odborníků jde pouze o dočasný trend.

Nové byty v Brně naposledy zlevnily v průběhu druhého kvartálu před dvěma lety. Od třetího čtvrtletí 2016 pak pouze rostly. Momentální propad průměrné ceny souvisí s prodejem většího počtu bytů v rámci několika nově vybudovaných developerských projektů. Experti jsou za jedno v tom, že by městu ulehčilo několik dalších projektů sídlištního typu. Více bytů nižší cenové kategorie by mnoha mladým lidem usnadnila život. Ti mají o cenově dostupné bydlení velký zájem, ale nabídka neodpovídá poptávce.

Průměrná cena bytů v Brně sice o něco klesla, ale zájemců o nové bydlení ubylo. Ve stejném období roku 2017 se paradoxně prodalo více bytů, a to dokonce o polovinu (v loni 300, letos pouze 150). Letošní nabídka je přitom mnohem větší.

Příčinou letošního propadu jsou pravděpodobně přísnější podmínky pro získání hypotéčního úvěru. Lidé nemají našetřeno dostatečnou částku, takže se musí prozatím spokojit s pronájmem. Aktuálně je velký zájem o bytové jednotky 2+kk a pronájem garsonky v Brně.

Cenový propad realit v Brně bohužel nebude mít trvalý charakter, ale jde pouze o následek rozšíření nabídky nových bytů. Vzhledem k tomu, že se v dohledné době žádné větší developerské projekty nechystají, nebudou mít zájemci o vlastní bydlení na růžích ustláno. Předpokládá se, že bezprostředně po vyprodání bytů průměrná cena opět vzroste.

Reklama

Ráda sportujete a chcete mít své zdraví pod kontrolou? Moderní hodinky Apple Watch se stanou vašim osobním strážcem!

Chcete si s partnerem dopřát odpočinek v pohodlí vašeho domova? Nechte si postavit kvalitní infrasaunu pro dva od českého výrobce Saunasystem.

Atraktivní kusové závěsy; za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Moderní odpočívárna by měla být součástí každého domácího wellness. Nechte si ji navrhnout a postavit od Wellness Vision!

Kde to žije