Co potřebujete pro odhlášení vozidla z registru a jak probíhá ekologická likvidace?

Vaše staré vozidlo už dosluhuje a nevíte, co si s ním počít? Důvodu k likvidaci automobilu existuje celá řada, ale ty nejčastější jsou právě autonehody. Následují závady, jejichž opravy nejsou - vzhledem k zůstatkové hodnotě vozu - rentabilní. Poradíme vám, jak váš vůz odhlásit z registru a jak probíhá ekologická likvidace. Dnes už všechny specializované firmy řeší likvidaci vozidla ekologickou cestou, což je jedině dobře pro životní prostředí. Ceny kovošrotu jsou nízké a ekologická likvidace auta cena není vysoká. Ovšem i vozidlo určené k likvidaci může mít alespoň nějakou hodnotu - v lepším případě za svůj vysloužilý vůz dostanete i nějakou tu  (tisíci)korunu.

Jak postupovat při odhlášení vozidla?

Vozidlo můžete legálně odhlásit z registru pouze za pomocí protokolu o ekologické likvidaci automobilu. Ten vám vystaví jenom pověřená recyklační centra, která mají povolení k likvidaci aut a veškerá potřebná oprávnění.

Co potřebujete k odhlášení vozidla z evidence

K odhlášení vozidla budete potřebovat: malý a velký technický průkaz, registrační značky a občanský průkaz. Kromě toho musí být vozidlo zabezpečené. K uskutečnění trvalého odhlášení automobilu je zapotřebí navštívit úřad, který patří k vašemu trvalému bydlišti.

Jak probíhá ekologická likvidace vozidel?

Zákony na ochranu životního prostředí v posledních letech značně zpřísnily. Ekologická likvidace vozidla podléhá zákonu o odpadech č. 185/2001 Sb. Bezpochyby nalezneme spoustu nelegálních skládek, které jsou zařazeny do kategorie nebezpečných odpadů a autovraky patří mezi ně. Zajisté nalezneme spousty autovraků zaparkované na schovaných místech, a především ty starší vozidla obsahují množství nebezpečných látek, které mohou ohrožovat lidské zdraví a hlavně přírodu. I proto je důležité zlikvidovat vozidlo legálně - a ekologicky. Pověřené recyklační centrum musí dodržovat určené postupy k ekologické likvidaci veškerých automobilů. Posledním krokem, který budete muset učinit, je likvidace vozidla odhlášení. Úředník vozidlo odhlásí na základě potvrzení o ekologické likvidaci - stačí jen vyplnit žádost o vyřazení vozu z evidence.

Publikováno: 17. 12. 2021

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková