Co určuje hodnotu Bitcoinu?

Jak je možné, že má Bitcoin hodnotu? Jelikož se jedná o digitální měnu fungující na decentralizovaném systému (blockchain), je pro mnoho začínajících investorů složité pochopit od čeho se odvíjí cena Bitcoinu. A s tím také přichází obavy, zda je do kryptoměn vůbec bezpečné investovat.

Jak se kryptoměny liší od fiat měn?

Nekrytost kryptoměn by neměla být až tak překvapující, jelikož peníze (fiat měny) už nějakou dobu také nepodléhají tzv. zlatému standardu. Peníze mají hodnotu, protože tomu jako společnost důvěřujeme.

Tradiční peníze však mají daleko delší historii než Bitcoin, který byl spuštěn v roce 2009, proto je skepticismus pochopitelný.

Fiat měny jsou navíc vytvářeny centrální bankou, zatímco Bitcoin a jiné kryptoměny (např. Litecoin) jsou decentralizované a digitální. Neznamená to však nutně, že jsou kryptoměny méně bezpečné, aspoň co se týče padělání.

Na druhou stranu jsou nestabilní a nejsou tak příliš spolehlivým uchovatelem hodnoty.

Bitcoin však sdílí řadu vlastností s fyzickými penězi, například: dělitelnost, zaměnitelnost a přenositelnost.

Proč má Bitcoin hodnotu?

Podle Investopedie je jeho hodnota hlavně závislá na nabídce a poptávce. Bitcoin nemá nekonečnou rezervu, ve výsledku ho bude vytěženo pouze 21 milionů, a tím se stává cennější.

Těžba Bitcoinu navíc spotřebovává obrovské množství energie, čímž jde jeho hodnota nahoru. Je to také jeden z hlavních důvodů, proč je Bitcoin kritizován. Těžba Bitcoinu a systém ověřování transakcí proof-of-work mají neuvěřitelnou spotřebu elektrické energie.

Bitcoin je také srovnáván s drahými kovy (zlato, stříbro apod.), právě proto, že ho je omezené množství.

Ve výsledku lze říci, že za hodnotou Bitcoinu stojí náročnost jeho získávání, jeho omezené množství a vysoká poptávka. Má s tím však pravděpodobně co dělat i technologie blockchain a možnosti s ní spojené v rámci celého finančního systému.

Publikováno: 21. 07. 2022

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková