Odhad ceny nemovitosti: Jak na něj, abyste prodali rychle a za dobrou cenu?

Ceny nemovitostí nepřetržitě rostou a od začátku pandemie zdražily o 20-30 %. Nic však netrvá věčně a lze očekávat, že se trend zastaví nebo minimálně zásadně zabrzdí. Než ceny realit dosáhnou vrcholu, je vhodné s prodejem nemovitosti počkat. Nicméně v některých lokalitách (především v Praze) zájem upadá již nyní a poptávka se začíná přesouvat do ostatních krajů. Pokud se vás prodej týká a chcete svůj byt či dům prodat co nejvýhodněji, nepodceňujte cenový odhad.

Dobře nastavená cena je klíč k úspěšnému prodeji

Pod cenou přirozeně prodávat nechcete, ale zároveň byste cenovku neměli přestřelit, protože by vás v konečném důsledku mohla připravit o spoustu peněz. Nadhodnocené nemovitosti mají v současné době minimální šanci a postupné zlevňování nemusí na potenciální zájemce působit vůbec dobře. I proto je na místě profesionální odhad ceny nemovitosti – odborník vám na základě dostupných informací doporučí, za jakých cenových podmínek ji nabízet.

Jaké typy odhadů rozlišujeme?

Na hodnotu nemovitosti má vliv čas a účel odhad. Tato kritéria jsou důvodem, proč může mít jedna nemovitost více „cenovek“. O tom, za kolik ji prodáte, tzn. jakou kupní cenu stanovíte, samozřejmě rozhodujete vy. Můžete se však setkat s dalšími pojmy. Pokud se obrátíte na odborníka, získáte tržní neboli obvyklou cenu. Jedná se o částku, jež je pro daný typ nemovitosti v dané lokalitě obvyklá. V podstatě tedy jde o nejobjektivnější zhodnocení, kterým by se měl prodejce řídit, pokud chce prodat rychle a zároveň za adekvátní částku. Dalším typem ceny, se kterým se můžete setkat, je cena zjištěná neboli administrativní. Definuje ji tzv. oceňovací předpis vydávaný Ministerstvem financí. Jejím účelem je zajištění „daňové spravedlnosti“. Při prodeji vás nemusí zajímat. A konečně cena zadlužitelná. V souvislosti s tímto typem ceny hovoříme o částce, která bude zajímat banku při žádosti o hypotéku. Posudek vypracuje bankovní odhadce.

Na koho se obrátit? Odhad můžete získat i zdarma

Možností, jak získat odhad ceny bytu či domu, je více. Nejpřesnější (a nejdražší) odhad získáte z rukou soudního znalce, ovšem pro účely prodeje se zpravidla nevyužívá. Další instancí je odhadce-živnostník. Jeho služby jsou obvykle zpoplatněné, ale pokud dotyčný nepůsobí jako nezávislý odborník, nýbrž pod hlavičkou realitní kanceláře, může odhad vypracovat i zdarma. Odhad nemovitostí online, a to bez poplatku a zcela nezávazně, nabízí například renomovaná čeká realitka MAXIMA, na jejímž blogu se o problematice ocenění bytů, domů a pozemků dozvíte mnohem více. Pamatujte, že spolupráce s odborníkem je vždy přínosnější než experimentování. Necháte-li si s odhadem ceny poradit od někoho, kdo se v oboru pohybuje dostatečně dlouho a orientuje se na základě zkušeností a cenových map, nemůžete prodělat.

Publikováno: 26. 11. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková