Domácí učení v době koronaviru – jak ho zvládnout?

Opatření proti koronaviru podstatně mění naše životy. Promítají se v osobní i pracovní sféře a dotýkají se i vzdělávacího systému. Nejednomu rodiči tak vstávají hrůzou vlasy na hlavě, když se opět musí převtělit do role učitele a svoje děti vzdělávat doma. Jak to zvládnout a nezbláznit se z toho?

Nastavte pravidla

Učení v domácích podmínkách představuje pro většinu dětí naprosto výjimečný stav. Nemusí totiž každé ráno brzy vstávat, hodit školní batoh na záda a vyrazit do vzdělávacího ústavu. Doma panuje o dost volnější režim, všechno je víc v klidu, bez stresu, bez spěchu. Toto prostředí však zároveň vyloženě svádí k lenošení, proto je třeba nastavit jistá pravidla. Bez nich to nemůže fungovat a kýžené výsledky se nedostaví. Sestavte proto alespoň orientační časový rozvrh a lpěte na jeho dodržování. Dobrá organizace je totiž alfou a omegou úspěchu.

Stanovte si cíl

Doma si můžete rozhodnout, které předměty upřednostníte i jakým způsobem se je budete učit. Postupujte od jednoduššího ke složitějšímu, předměty rozumně střídejte tak, aby děti pořád bavily a nebyly otrávené. Inspiraci hledejte třeba na internetu, kde existuje řada vzdělávacích portálů. Najdete tady zajímavé úkoly, které jsou založené na principu interaktivity. Do každodenního programu zařaďte i aktivity jako čtení nebo sledování různých historických či přírodovědných pořadů. Snažte se učení individuálně přizpůsobit zájmům vašich potomků, tomu, co je baví, vzdělávejte je i praxí.

Netlačte na výkon

Zaveďte určité rituály, které přináší užitek hlavně u mladších dětí, pomohou jim totiž naladit se na práci. Může to být třeba společná snídaně, po níž domácí vzdělávání začne, nebo poslouchání určité písničky. Zkrátka cokoli, co dítko bude signalizovat, že nastává čas sáhnout do tašky do školy a vytáhnout z ní sešity a učebnice. Mezi „hodinami“ nezapomínejte dělat přestávky, ať si vaše ratolest odpočine, občerství – nachystejte jí něco dobrého, klidně i do svačinového boxu, ať je iluze školy dokonalá. Snažte se potomka něčím motivovat, náležitě ho chvalte za to, co se mu povede. Netlačte na výkon, nebuďte perfekcionisté. I když něco nejde, zachovejte klid a neztrácejte nervy, ať si nepokazíte hezký vztah, který mezi sebou máte. Rodinná pohoda je přece nejvíc!

Publikováno: 22. 10. 2020 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková