Finance & práce

Investiční zlato a gramáž: Jaká je ideální hodnota?

Fyzické investiční zlato je vhodnou investicí. Před jeho nákupem ale musíte dobře vědět, která gramáž se vám nejvíce vyplatí. A v tomto článku vám pomůžeme.

Řídit se při nákupu investičního zlata pouze gramáží není příliš chytré. I přesto byste si na ni měli dávat pozor. Můžete se totiž dostat do situace, kdy vám zlato v podobě velkého slitku bude spíše přítěží.

Investiční zlato jako přítěž?

Všichni víme, že na cestě životem nás čeká celá řada zádrhelů. To samé vás může potkat i při neuváženém nákupu investičního zlata. Pokud zvolíte příliš vysokou gramáž, může vás investiční zlato v konečném součtu dostat do pěkného maléru. Ukažme si to na příkladu. Řekněme, že jste si právě pořídili vytouženou zlatou cihličku v hodnotě půl milionu korun. Zrovna vás ale potkalo neštěstí a vy potřebujete vytáhnout z kapsy mnohem více peněz než obvykle. Kde je vezmete? Likvidita cihliček vysoké hodnoty není tak dobrá jako menších kusů.

Jestliže jste v době blahobytu mysleli i na krizový fond, možná je vytáhnete právě odtud. Bez něj vám ale nezbude nic jiného, než vaše investiční zlato prodat. A tady může nastat problém. Na cihličce za půl milionu totiž po odečtení poplatků můžete zbytečně prodělat. Na účtu vám navíc zůstanou další přebytečné peníze okleštěné o nezbytné výdaje. Mnohem jistější jsou menší zlaté cihličky, které lze bez problémů uskladnit i doma a v podstatě kdykoliv prodat.

Ideální gramáž zlata

Na výše uvedeném příkladu tedy můžete jasně vidět, že investovat do velké gramáže se příliš nevyplatí. Z pohledu financí se ale dá jasně určit, která varianta je nejvýhodnější. Podle expertů se vám bude nejvíce rentovat jedna trojská unce, což je v našich číslech zhruba 31,1 gramů. U měsíčních investic se pak snažte udržet takový vklad, který vám umožní návratnost vaší investice do jednoho kalendářního roku.

Investoři preferují slitky před mincemi a medailemi

Proč se jako optimální investiční nástroj jeví zlaté cihličky a nikoliv mince? V případě slitků nakupujete pouze za cenu kovu jako takového – nemusíte řešit sběratelskou hodnotu. Žádná česká mincovna investiční zlato však v podobě zlatých slitků nevyrábí, musíte se proto poohlédnout po zahraniční produkci.

Dobrou volbou jsou například švýcarské zlaté cihly od rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Seženete je u renomovaného českého prodejce Zlaté Mince – Numismatika, a to online na www.zlate-mince.cz i ve specializované prodejně v Obecním domě. Veškeré produkty pochází od spolehlivého partnera – dceřiné společnosti rakouské centrální banky. Prodejce tudíž garantuje původ i ryzost.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.