Investiční zlato a gramáž: Jaká je ideální hodnota?

Fyzické investiční zlato je vhodnou investicí. Před jeho nákupem ale musíte dobře vědět, která gramáž se vám nejvíce vyplatí. A v tomto článku vám pomůžeme. Řídit se při nákupu investičního zlata pouze gramáží není příliš chytré. I přesto byste si na ni měli dávat pozor. Můžete se totiž dostat do situace, kdy vám zlato v podobě velkého slitku bude spíše přítěží.

Investiční zlato jako přítěž?

Všichni víme, že na cestě životem nás čeká celá řada zádrhelů. To samé vás může potkat i při neuváženém nákupu investičního zlata. Pokud zvolíte příliš vysokou gramáž, může vás investiční zlato v konečném součtu dostat do pěkného maléru. Ukažme si to na příkladu. Řekněme, že jste si právě pořídili vytouženou zlatou cihličku v hodnotě půl milionu korun. Zrovna vás ale potkalo neštěstí a vy potřebujete vytáhnout z kapsy mnohem více peněz než obvykle. Kde je vezmete? Likvidita cihliček vysoké hodnoty není tak dobrá jako menších kusů. Jestliže jste v době blahobytu mysleli i na krizový fond, možná je vytáhnete právě odtud. Bez něj vám ale nezbude nic jiného, než vaše investiční zlato prodat. A tady může nastat problém. Na cihličce za půl milionu totiž po odečtení poplatků můžete zbytečně prodělat. Na účtu vám navíc zůstanou další přebytečné peníze okleštěné o nezbytné výdaje. Mnohem jistější jsou menší zlaté cihličky, které lze bez problémů uskladnit i doma a v podstatě kdykoliv prodat.

Ideální gramáž zlata

Na výše uvedeném příkladu tedy můžete jasně vidět, že investovat do velké gramáže se příliš nevyplatí. Z pohledu financí se ale dá jasně určit, která varianta je nejvýhodnější. Podle expertů se vám bude nejvíce rentovat jedna trojská unce, což je v našich číslech zhruba 31,1 gramů. U měsíčních investic se pak snažte udržet takový vklad, který vám umožní návratnost vaší investice do jednoho kalendářního roku.

Investoři preferují slitky před mincemi a medailemi

Proč se jako optimální investiční nástroj jeví zlaté cihličky a nikoliv mince? V případě slitků nakupujete pouze za cenu kovu jako takového - nemusíte řešit sběratelskou hodnotu. Žádná česká mincovna investiční zlato však v podobě zlatých slitků nevyrábí, musíte se proto poohlédnout po zahraniční produkci. Dobrou volbou jsou například švýcarské zlaté cihly od rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Seženete je u renomovaného českého prodejce Zlaté Mince - Numismatika, a to online na www.zlate-mince.cz i ve specializované prodejně v Obecním domě. Veškeré produkty pochází od spolehlivého partnera - dceřiné společnosti rakouské centrální banky. Prodejce tudíž garantuje původ i ryzost.

Publikováno: 06. 11. 2020

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková