Domů » Investiční zlato a gramáž: Jaká je ideální hodnota?
Finance & práce

Investiční zlato a gramáž: Jaká je ideální hodnota?

Fyzické investiční zlato je vhodnou investicí. Před jeho nákupem ale musíte dobře vědět, která gramáž se vám nejvíce vyplatí. A v tomto článku vám pomůžeme.

Řídit se při nákupu investičního zlata pouze gramáží není příliš chytré. I přesto byste si na ni měli dávat pozor. Můžete se totiž dostat do situace, kdy vám zlato v podobě velkého slitku bude spíše přítěží.

Investiční zlato jako přítěž?

Všichni víme, že na cestě životem nás čeká celá řada zádrhelů. To samé vás může potkat i při neuváženém nákupu investičního zlata. Pokud zvolíte příliš vysokou gramáž, může vás investiční zlato v konečném součtu dostat do pěkného maléru. Ukažme si to na příkladu. Řekněme, že jste si právě pořídili vytouženou zlatou cihličku v hodnotě půl milionu korun. Zrovna vás ale potkalo neštěstí a vy potřebujete vytáhnout z kapsy mnohem více peněz než obvykle. Kde je vezmete? Likvidita cihliček vysoké hodnoty není tak dobrá jako menších kusů.

Jestliže jste v době blahobytu mysleli i na krizový fond, možná je vytáhnete právě odtud. Bez něj vám ale nezbude nic jiného, než vaše investiční zlato prodat. A tady může nastat problém. Na cihličce za půl milionu totiž po odečtení poplatků můžete zbytečně prodělat. Na účtu vám navíc zůstanou další přebytečné peníze okleštěné o nezbytné výdaje. Mnohem jistější jsou menší zlaté cihličky, které lze bez problémů uskladnit i doma a v podstatě kdykoliv prodat.

Ideální gramáž zlata

Na výše uvedeném příkladu tedy můžete jasně vidět, že investovat do velké gramáže se příliš nevyplatí. Z pohledu financí se ale dá jasně určit, která varianta je nejvýhodnější. Podle expertů se vám bude nejvíce rentovat jedna trojská unce, což je v našich číslech zhruba 31,1 gramů. U měsíčních investic se pak snažte udržet takový vklad, který vám umožní návratnost vaší investice do jednoho kalendářního roku.

Investoři preferují slitky před mincemi a medailemi

Proč se jako optimální investiční nástroj jeví zlaté cihličky a nikoliv mince? V případě slitků nakupujete pouze za cenu kovu jako takového – nemusíte řešit sběratelskou hodnotu. Žádná česká mincovna investiční zlato však v podobě zlatých slitků nevyrábí, musíte se proto poohlédnout po zahraniční produkci.

Dobrou volbou jsou například švýcarské zlaté cihly od rafinérií Argor Heraeus a P.A.M.P. Seženete je u renomovaného českého prodejce Zlaté Mince – Numismatika, a to online na www.zlate-mince.cz i ve specializované prodejně v Obecním domě. Veškeré produkty pochází od spolehlivého partnera – dceřiné společnosti rakouské centrální banky. Prodejce tudíž garantuje původ i ryzost.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.