Po dovolené začíná opět pevný cvičební režim

Léto je definitivně za námi, skončila doba dovolených a je potřeba dohnat to, na co jsme neměli tolik času. To se samozřejmě týká i cvičení. Pokud jste jej nezanedbali, tak vám gratulujeme. Jestliže však ano, nabízíme vám několik rad, jak se ke cvičení vrátit, a přitom si ho neznechutit.

Určete si vaše cíle

Ať už cvičíte jógu, chodíte běhat, věnujete se posilování nebo jezdíte na kole, je důležité si stanovit plán, jak se k aktivitě po dovolené vrátit. Neznamená to, že si musíte sednout a napsat si vše na papír nebo do počítače (i když samozřejmě můžete), plně postačí, pokud si vše rozmyslíte v hlavě.

A co je tedy dobré si stanovit a promyslet?
  • Čeho chcete dosáhnout? Chcete běhat každý den, posilovat třikrát za týden nebo začít s boxem?

  • Jak s tím po čase nepřestat? Choďte s kamarády, rodinou nebo partnerem/partnerkou. Vytyčte si cíle ve sportovní aplikaci a držte se jich nebo se pozitivně motivujte, například tím, že snížíte váhu, budete se cítit lépe nebo že vám narostou svaly.

  • Omezte zlozvyky, které nejdou dohromady s aktivitou. Nepřejídejte se, omezte sladké nápoje i tučná a sladká jídla, nepijte tolik alkoholu a co nejméně užívejte klasické tabákové výrobky. Dobrou alternativou je zařízení na zahřívání tabáku, třeba Pulze. A dostatečně odpočívejte a co nejdéle spěte.

  • Myslete na zdraví. Poslouchejte své tělo a nepřepínejte se, ať se zbytečně nezraníte. Nevyčítejte si, když občas vynecháte nebo pokud si tu a tam „zahřešíte“. Myslete na duševní pohodu a všechny problémy řešte s odborníky (psychology či psychiatry).

Zkuste trenéra

Jakmile si stanovíte, co byste rádi dělali a jak s tím nepřestat, ještě byste se měli rozhodnout, zda budete chodit sami nebo s někým dalším. Jestli budete cvičit doma, v posilovně nebo venku. I to má velký vliv na vaše výsledky. Když například chodíte sami cvičit, často se vám může stát, že své plány zrušíte. Tím, že jdete s někým, se toho můžete vyvarovat. I výběr prostředí je důležitý. Hodně aktivit venku můžete dělat zadarmo, musíte se ale připravit na to, že ji pravděpodobně nebudete dělat sami. Pokud jsou vám tedy pohledy ostatních lidí nepříjemné, je lepší cvičit doma. A jestliže nejste v dané činnosti zrovna zběhlí, poohlédněte se po trenérovi. Anebo poproste kamaráda nebo kamarádku. Hodně štěstí! Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 14. 10. 2022 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková