Pronájem bytu v Mostě – chcete si vybrat dobře hned napoprvé? Dodržte těchto 5 zásadních pravidel a neuděláte při svém hledání chybu

Máte zájem o pronájem bytu v Mostě? Nevíte, jak a kde začít hledat? Změna bydliště je velkým životním krokem, který s sebou přináší nejen radost. Proces hledání může být opravdu hodně náročný. Měli byste tedy vědět, jak postupovat, abyste zbytečně neztráceli čas. Je to pro vás aktuální téma? V tom případě je tento článek určený právě vám. Díky němu budete vědět, na co si určitě musíte dát pozor. Dočtete se také, kde se v Mostě dobře bydlí a jaká jsou specifika pronajímání bytů v tomto městě. Přidáme také další užitečné informace, které vám výrazně usnadní váš výběr.

Pronájem bytu od A do Z

  • Přistupujte k hledání realisticky! Než začnete, zamyslete se nad tím, jak vypadá váš běžný den. Jste ochotni do práce dojíždět? Potřebujete mít v blízkosti bydliště školku, školu? Záleží vám na sportovním a kulturním vyžití? Nezapomeňte také na své mazlíčky. Ujasněte si své priority a řiďte se heslem: „Praktičnost především.“

Důležité upozornění!

Jste kuřák? Máte psa, nebo kočku? Narazili jste na inzeráty, které mají poznámku, že si majitel nepřeje, aby v bytě žilo zvíře, nebo kuřák. Měli byste vědět, že tato poznámka je v rozporu s novým občanským zákoníkem. Majitel nemůže omezovat nájemníka v jeho právech (chov zvířat, kouření, ale také pronajímání části bytu další osobě). „Štěstí přeje připraveným!“ Prostudujte si práva a povinnosti nájemce a pronajímatele v novém občanském zákoníku (oddíl 3 – Nájem). Mějte ale na paměti, že jde především o smluvní dohodu. To znamená, že rozhodující je to, co podepíšete!
  • Výběr lokality – tu, o kterou máte zájem, určitě navštivte. Projděte si okolí a zjistěte, jaká je občanská vybavenost a dopravní obslužnost. Pokud se do Mostu stěhujete z jiného města, tento výlet se vám vyplatí dvojnásob. O Mostu se toho mnoho napsalo a natočilo. Pokud město neznáte, mohli byste mít zkreslenou představu. Městu se rozhodně nedá upřít osobitý charakter, který oceňují nejen mnozí Češi, ale také cizinci. Není ovšem nad osobní zkušenost. Vydejte se tedy do Mostu, nasajte atmosféru a udělejte si vlastní názor.
Tip Jedna z nejlepších lokalit jsou byty v cihlové zástavbě na ulici Čsl. armády. Luxusní bydlení se nachází také v centru a v okolí OBI. Pokud hledáte klidnou lokalitu s výbornou občanskou dostupností, zkuste ul. Pionýrů. Pěkný pronájem můžete sehnat také na Talichovce. Další tipy můžete získat prostřednictvím internetových diskuzí, kde se můžete poradit přímo s místními.
  • Prohlídka bytu a pohovor s majitelem – hned úvodem by vás nemělo zaskočit, že si majitelé hezkých bytů v dobré lokalitě dávají na výběru nájemníka obzvlášť záležet. Pokud tedy hledáte pronájem v tomto městě poprvé, připravte se na velmi detailní pohovor. Není výjimkou, že majitel kontaktuje vašeho předchozího pronajímatele a zkontroluje, zda nejste v exekuci. Při samotné prohlídce bytu si dobře prohlédněte veškeré zařízení. Ptejte se přímo na místě na vše, co vás zajímá. Nebojte se oslovit sousedy. Jsou skvělým zdrojem informací. Ujistěte se také, jaké úpravy smíte v bytě dělat.
  • Smlouva – vše zatím vypadá slibně a máte před podpisem nájemní smlouvy? Nic neuspěchejte. Pokud něčemu nerozumíte, nebo vám něco přijde podezřelé, raději kontaktujte právníka. Je majitelem bytu váš známý? I v tomto případě trvejte na podpisu smlouvy a nespoléhejte se jen na ústní dohodu.
  • Zjistěte si přesnou výši všech poplatků – v inzerátech se dočtete, jaká je výše čistého nájmu. Ve většině případů jsou ostatní poplatky za energie a služby zvlášť. Zeptejte se také na kauci. Maximální výše kauce by neměla být vyšší než tři měsíční nájmy. Pokud jste si nájem našli přes realitní kancelář, musíte zaplatit provizi za zprostředkování. Standardně je její výše v hodnotě jednoho až dvou nájmů.

Výběr vhodné lokality je naprosto zásadní. Neomezujte se jen na prohlídku bytu, prozkoumejte také jeho okolí

Vaše energie a čas, které věnujete terénním obchůzkám, se vám vyplatí. Odměnou vám bude klidné a pohodové bydlení, které přesně odpovídá vašim požadavkům. Teď už víte, které městské části toto nabízí. Dozvěděli jste se také, na co si při svém hledání musíte dát pozor a jak probíhá pohovor s mosteckými pronajímateli. A jak se hledalo vám? Probíhal váš pohovor s majitelem standardně, nebo vás něčím překvapil? Mluvili jste před podpisem smlouvy se sousedy? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše osobní zkušenosti.

Publikováno: 27. 06. 2019

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková