Domů » I banka na vás může zkoušet TRIKY. Na co si dát pozor?
Finance & práce

I banka na vás může zkoušet TRIKY. Na co si dát pozor?

V minulosti platilo následující. Banky byly pokládány za spolehlivé instituce a na nebankovní společnosti bylo pohlíženo skrz prsty. Po změně zákona je situace úplně jiná. Na trhu již působí pouze hrstka nebankovních subjektů, a navíc na ně dohlíží ČNB. Díky tomu bylo eliminováno mnoho problémů a žadatelé již nemusí mít obavy z podvodů a nesolidního jednání. Samozřejmě stále platí, že každá půjčka může dlužníka dostat do nepříjemné situace – především když nedodrží smluvní podmínky. Následující řádky však budou o něčem jiném. Zaměřili jsme se na nedorozumění, ke kterým může dojít při uzavírání bankovní půjčky.

Úrok, nebo RPSN?

Víte, jaký je rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN? Banky totiž s oblibou lákají na nízký úrok, který ovšem nezahrnuje všechny náklady s půjčkou spojené. Proto byste se měli orientovat na základě RPSN.

V reklamních spotech některých bank se dokonce objevila zmínka o půjčce bez úroků. Zatímco „0 %“ bylo výrazným grafickým prvkem, výše RPSN (která nulová rozhodně nebyla) zapadla někde v pozadí.

Slovíčkaření

S čím ještě se můžete v bankovním sektoru setkat? Nabídky jsou koncipovány podobně, jak je znáte z nebankovní sféry. V praxi vám banky prominou AŽ několik splátek a umožní splácet OD určité částky. Právě tyto slovíčka mohou potenciálního zájemce o půjčku motivovat, nicméně v praxi nakonec na avizované podmínky nemusí dosáhnout.

Samozřejmě se nejedná o podvody – jde však o to, že všichni zájemci nedostávají bonusy automaticky. Musí si je „zasloužit“ tím, že splní určitá kritéria.

Odpuštěná splátka

Poměrně častým „chytákem“ bank je odpuštění splátky. Na první pohled nic divného, ale vtip je v tom, že věřitel splátku odpustí jen v případě vyšších částek a dlouhé doby splatnosti. Na základě těchto parametrů pak klient bonus vrátí zpět formou vysokých nákladů za úvěr.

Co dodat na závěr? Při vyřizování bankovní půjčky přemýšlejte a nenechte se ošálit lacinými marketingovými triky. A podívejte se na bankovní půjčky srovnání – zjistíte, kolik se kde přeplatíte.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.