Jak ušetřit na půjčce? Porovnávejte, počkejte si a zohledněte RPSN

S nějakým druhem půjčky má podle posledních průzkumů zkušenost zhruba každý druhý Čech. Nejčastěji se zadlužujeme kvůli vysněnému bydlení, pozadu ale nezůstávají ani spotřebitelské půjčky, kterými financujeme třeba jeho vybavení, nákup automobilu nebo další nezbytnosti. Problémem je i současná koronakrize, která donutila deset procent Čechů k půjčce. Pokud o ní vážně uvažujete, pak si osvojte tipy, jak na jejím výběru i čerpání ušetřit.

Dobrý sluha, ale špatný pán

Nepříliš dobrou zkušenost s půjčkou má také paní Milada, která dlouho toužila po nové kuchyni. Společně s manželem, jakožto spolužadatelem, si proto vzala půjčku, která měla pokrýt výdaje na její pořízení. Protože se ale v „půjčkovém světě“ příliš neorientovala, nevěděla, jak to chodí. „Nad výběrem půjčky jsme nijak zvlášť nebazírovali, jednoduše jsme vybrali tu, která nás oslovila nejnižším úrokem, a začali se těšit na novou kuchyň. „Vše jsme ještě ten den vyřídili na pobočce a peníze nám dorazily za dva dny na účet. Půjčku jsme měli splácet rok a ve finále ji „přeplatit“ jenom o dvanáct procent. Bohužel jsme neznali rozdíl mezi úrokovou sazbou a RPSN. Velice jsme se nakonec divili, když ze slíbených 12 procent bylo víc než dvakrát tolik. Půjčka se nám ve finále prodražila o několik desítek tisíc korun a radost z vysněné kuchyně trošku opadla. Dneska už vím, že se mám kromě úroku dívat především na RPSN, ve kterém se zohledňují i další poplatky s půjčkou spojené,“ uzavírá své vyprávění Milada.

Začněte správným výběrem

Abyste se nedostali do podobné situace, půjčku důkladně zvažte. Vždy si také půjčujte pouze nezbytný objem finančních prostředků, které v dané chvíli potřebujete. Při výběru nesázejte na prvního poskytovatele, který vám – lidově řečeno „přijde pod ruku“. Raději využijte nezávislých online srovnávačů a kalkulaček, které za vás jednotlivé nabídky porovnají a umožní vybrat tu nejvýhodnější. Při výběru také kromě úroku sázejte i na zmíněné RPSN. Do něj se totiž počítají další poplatky spojené například s vyřízením žádosti, schválením nebo vedením půjčky. Výsledná částka, kterou za půjčku ve finále zaplatíte, tak nakonec může být někde úplně jinde. Vždy také oslovujte pouze známé a ověřené společnosti s dobrými recenzemi. Ty najdete v nejrůznějších online diskuzích nebo na sociálních sítích.

Využijte akcí a bonusů za řádné splácení

Na půjčce můžete ušetřit také nejrůznějšími akcemi třeba pro žadatele, kteří u vybrané společnosti čerpají svou první půjčku. Ta totiž může být po splnění podmínek zcela zdarma. Mezi základní podmínky tak patří nejen to, že jde o vaši první půjčku, ale také dodržení termínu splatnosti. V takovém případě můžete získat půjčku s nulovým poplatkem a RPSN. Zajímavé akce nabízí někteří bankovní i nebankovní poskytovatelé také klientům, kteří svůj závazek řádně splácí. Někde vám po určité době splácení mohou nabídnout nižší úrok, jinde třeba odpustí několik splátek nebo vám už zaplacené úroky vrátí. O konkrétní akci je ale potřeba informovat se u vybraného poskytovatele půjčky.

Dbejte na termíny splatnosti a zbytečně splátky neodkládejte

Pokud se jednou opozdíte se splátkou půjčky o pár dnů, nic tak zásadního se nestane. Jestliže se ale bude tato situace opakovat, nejen, že vás banky i nebankovní společnosti zařadí na seznam rizikových klientů, čímž se vám mohou zavřít dveře u výhodnějších půjček, také vám budou účtování vysoké sankce a úroky z prodlení. Proto si hlídejte termíny splatnosti a v ideálním případě si v internetovém bankovnictví nastavte pravidelnou platbu. Předejdete tak zbytečným komplikacím a dalším – dodatečným výdajům. Samostatnou kapitolou je potom odklad splátek (tzv. splátkové prázdniny), který umožňuje odložit splátky ve chvíli, kdy se dostanete do svízelné situace a na další splátku zkrátka nemáte. Tady je potřeba zmínit, že za odklad musíte zaplatit jednorázový poplatek. Při opakovaném odkladu se tak může půjčka pořádně prodražit.

Publikováno: 04. 08. 2020

Kategorie: Finance & práce

Autor: Ema Nováková