B12 je důležitý nejen pro vegany a vegetariány. Nezapomeňte ho průběžně doplňovat!

Vegetariáni a vegani už dávno neplatí za „exoty“, kteří se chtějí vymykat společnosti tím, že preferují poněkud nestandardní stravovací návyky. Naopak – lidí, kteří z určitých důvodů nejedí maso (a v případě veganů ani jiné živočišné produkty), rok od roku přibývá a v blízké budoucnosti přibývat bude. Příznivci specifického stravování si však musí ohlídat několik „drobností“. Jednou z nich je suplementace vitamínu B12, který se jinak do organismu dostává v mase. Díky doplňkům stravy to naštěstí není žádný problém.

Je veganství zdravé?

Pokud koketujete s myšlenou na život bez masa, ale odrazuje vás od toho rodina nebo přátelé, zaměřte se na výsledky průzkumů a rady skutečných odborníků. Např. podle Farancesca Branca, jednoho z autorů publikace WHO věnující se výživě dětí v Evropě, je veganská strava teoreticky vhodná již od narození – ovšem pouze za předpokladu, že ji rodič dokáže velmi pečlivě sestavit tak, aby pokryla všechny potřebné živiny. A naopak – podle WHO je nejčastější příčinou rakoviny konzumace zpracovaného masa…

Proč je B12 tak důležitý?

Konzumace masa má sama o sobě spoustu negativ, ale co s vitamínem B12, který je v něm obsažen? Je důležitý pro správné fungování metabolismu, nervového systému a tvorbu červených krvinek. Nízký příjem může vést k anémii a poškození nervového systému, proto je vhodné B12 suplementovat. Navzdory výše uvedeným rizikům však nemusíte myšlenku na vegetariánský či veganský způsob života opouštět. Útěchou budiž fakt, že nedostatkem B12 často trpí také „masožravci“. Schopnost vstřebávat B12 se totiž se zvyšujícím se věkem snižuje.

Kde seženete kvalitní B12 vhodný i pro vegany?

Dobrou volbou je například Vitamín B12 od českého výrobce Naturvita– jeden z mnoha přírodních doplňků stravy určených také pro vegany. Produkt zakoupíte za dobrou cenu v e-shopu Gigalékárna.

Publikováno: 11. 02. 2021

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková