Domů » Pražská výstava láká na legendární svatováclavskou korunu
Finance & práce

Pražská výstava láká na legendární svatováclavskou korunu

Máte v plánu cestu do Prahy? Zastavte se na výstavě, jejímž zlatým hřebem je svatováclavská koruna. Legendární korunovační klenot vyrobený ve středověku v expozici sice není originálem, ale jde o téměř dokonalou repliku s maximálním zachycením detailů. Kde se výstava koná a co dalšího je kromě koruny k vidění? Čtěte dále a dozvíte se více informací.

Povedená replika české královské koruny

Svatováclavská koruna byla vyrobena ve 14. století k příležitosti korunovace Karla IV. Jde o skutečně mistrovské dílo, které nemá v Evropě obdoby. Tvar je inspirován tradiční přemyslovskou korunou doplněnou o nádherné drahé kameny v důmyslném a esteticky velmi příjemném řešení. Originál je vyroben ze zlata o ryzosti 21 až 22 karátů. Vystavená koruna je replikou zhotovenou ze stříbra s tenkou zlatou vrstvičkou. Jde o poctivou ruční práci se snahou napodobit tehdejší zlatnické postupy. Výzvou bylo například vymyšlení úchytu pro umělé drahé kameny i jejich samotné vyrobení ze skla tak, aby výsledek vypadal co nejvěrněji. Po devíti měsících práce se to však podařilo s opravdu skvostným výsledkem, takže Pražská mincovna zařadila korunu do výstavní expozice.

Výstava v Pražské mincovně

Expozice, jejíž součástí je i nádherná replika svatováclavské koruny, je k vidění v Obecním domě v galerii Pražské mincovny. Hlavním tématem výstavy jsou však mince ČNB v uměleckých ražbách. Prohlédnout si můžete různé druhy mincí ražených do stříbra i zlata.

Zakupte si minci jako suvenýr

Jde o prodejní výstavu, což znamená, že je vstup zdarma a navíc si můžete vybranou minci zakoupit jako originální suvenýr. Prohlídku mincí a koruny můžete skloubit s procházkou po historickém centru města, protože Obecní dům je poblíž Karlova mostu a Prašné brány. Tak na nic nečekejte a vyrazte na prohlídku repliky kusu národní historie.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.