Filmový přehled: Užitečná databáze českých filmů

Pokud máte rádi český film a zajímá vás jeho historie a současnost, určitě jste už slyšeli o Filmovém přehledu. Jedná se o internetový portál Národního filmového archivu, který je specializovaný na český film. Ačkoliv je Filmový přehled dnes známý hlavně jako internetový portál, vznikl už v roce 1939 jako tištěný měsíčník s názvem Filmová kartotéka.

Původní Filmová kartotéka přinášela základní informace o jednotlivých filmových titulech, což bylo velmi užitečné pro kinaře, kteří potřebovali mít přehled o distribuci filmů. V roce 1950 se název časopisu změnil na Filmový přehled a postupně se rozrostl do podoby, kterou známe dnes. Filmový přehled se stal nejúplnějším zdrojem informací o filmech v české kinodistribuci, seznamoval s obsahy filmů a přinášel profily režisérů, herců i dalších tvůrců.

Filmový přehled se stal velmi oblíbeným a vyhledávaným časopisem, a to nejen u kinařů, ale i u širšího publika. V roce 2013 však bylo rozhodnuto, že se česká filmová databáze přesune na internet a přestane vycházet v tištěné podobě. Tím se stal Filmový přehled dostupný pro každého s internetovým připojením, což znamenalo ještě větší rozšíření jeho čtenářské obce.

Dnes se na Filmovém přehledu můžete dozvědět o novinkách v českém filmu, sledovat recenze a komentáře k aktuálním i starším filmům a najít informace o hercích, režisérech a dalších tvůrcích. Navíc se na portálu můžete podívat do archivu, kde najdete informace o filmech, které se promítaly v českých kinech v minulosti.

Filmový přehled tak zůstává nezbytným zdrojem informací o českém filmu, a to nejen pro kinaře, ale i pro všechny, kteří mají rádi film a chtějí se dozvědět více o jeho historii i současnosti. Ať už jste filmový nadšenec či jen občasný divák, tato databáze filmů online by neměla chybět ve vašem přehledu.

Publikováno: 24. 04. 2023

Kategorie: Ostatní

Autor: Adriana Horáková