Lifestyle

Jak si svépomocí opravit přetržený řetěz na jízdním kole?

I když se to na první pohled nemusí zdát, na jízdním kole se nám může pokazit ledacos. A to ani nemluvíme o opravě elektrokola, jež má ještě jiné vybavení, se kterým si laik neporadí. Pokud se vám ale pokazí, nebo lépe řečeno roztrhne řetěz, opravit je ho poměrně snadné. Nemusíte hned myslet na nejhorší, tedy na nákup nového řetězu. K opravě řetězu horského kola či jiného potřebujete to správné nářadí.

Nýtovač na opravu řetězu

Řetěz dostává zabrat zvláště v nerovném terénu, ale také tehdy, když je uživatel kola závodník, rád provádí skoky a jiné náročnější pohyby. Může se přetrhnout opotřebováním, díky vadné součástce nebo nešetrným zacházením. Ať už se vám roztrhl z jakéhokoli důvodu, docela jednoduše a rychle si jej můžete opravit. Stačí mít u sebe nýtovač. Je snadno dostupný a koupíte jej asi za 200 Kč. A jak postupovat?

Příprava k opravě

Přetržený řetěz je nejdříve potřeba z jízdního kola vyprostit. Většinou bývá poškozen jen jeden jeho článek, který vyjmeme z řetězu ven. Také zkontrolujte, zda je na délku řetěz vyhovující. V takovém případě by bylo nutné koupit řetěz nový.

Řetěz tedy sejmeme z kola a rozložíme si jej na podložku. Článek, který potřebujete odstranit, vložte do nýtovače a vytlačte jeho čep. Ten bude z článku vyčnívat, a po jeho odstranění odstraníte i samotný článek. Nebojte se použít větší sílu, někdy je dokonce potřeba řetězem pohýbat a rozhýbat články, aby se posunuly a ten váš byl uvolněn.

Po vytažení článku stačí spojit oba konce řetězu. Čep, který bude vyčnívat, zahákněte za protilehlý článek. Zároveň přidržíte řetěz a navlečete na něj nýtovač jako při odstraňování vadného článku. Spojované články musí být dokonale urovnané a dobře uchycené v nýtovači. Čep zatlačte na obou stranách, aby vznikl přesah. Pak články snýtujte a zkuste, jestli je řetěz spojen a může se hýbat. Na závěr nezbývá než nasadit řetěz zpět na jízdní kolo.

Celá „operace“ vám zabere pár minut. Stát vás bude cenu nýtovače a vašeho času. A to stojí za to. V opravně kol byste za opravu řetězu zaplatili mnohem víc.

Reklama

Chceš chytré hodinky s atraktivním designem? Pořiď si skvělé Apple Watch 6!

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí venkovní sauny? Moderní sauny na míru navrhuje a vyrábí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dnu? Luxusní domácí wellness bude i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.