Domů » O šikanování a šikaně ve virtuálním světě: Kyberšikana
Lifestyle

O šikanování a šikaně ve virtuálním světě: Kyberšikana

V každé české třídě jsou v průměru 3 oběti virtuálního šikanování –  tzv. kyberšikanaZpůsobů, jak vám a vašim dětem může internet zničit život, je nepočítaně.

Vynalézavé jsou zejména děti, kyberšikana je mezi nimi rozšířený fenomén a umí být opravdu neuvěřitelně kruté. To, co by samy psychicky nezvládli, však zcela klidně udělají druhým.

Kyberšikana je téměř vždy součástí šikany i v reálném světě

Bojovat s ní je velmi obtížné. Stížnosti dětí problém nevyřeší, naopak, ještě ho vyhrotí. Řešení však existuje. je to tzv. zaučování přáteli. Získat přátele mezi lidmi, kteří jim dají šanci, ačkoli těch je málo. A ti pak mohou zakládat skupiny na jejich obranu. Nikdy však ať nedělají špatně tím, co jim ubližují. Naopak, ať se prezentují v pozitivním světle a ať jsou suverénnější.

Kyberšikanování se však týká i učitelů na školách. Mnohdy jejich děti zachytí mobilem v komických, choulostivých situacích, fotku zveřejní a dobře se na tom baví.

Důvěra s kontrolou

Počítač, mobil, televizor – vše je dnes propojeny. V školních lavicích dnes sedí internetová generace. Denní přístup do sítě má 98% dětí a naplno ho i využívají. Z toho pro rodiče vyplývají i nové povinnosti.

Technická gramotnost našich ratolestí je vynikající, to spíše u rodičů přetrvává jakýsi digitální negramotnost. jenže technologie dáváme dětem do rukou my, takže se v nich i musíme vzdělávat.

Pokud Vaše technické znalosti nestačí, požádejte o pomoc např. učitele informatiky, kolegu IT specialisty nebo se poraďte ve specializovaných prodejnách s výpočetní technikou.

Většina rodičů se spoléhá na to, že jeho dítě určitě nic špatného nedělá. Chyba! Více než 60% dětí si na internetu dívá nevhodný obsah, i když vědí, že by to dělat neměli. Co je horší, až 1/3 si chatuje s neznámými osobami a dokonce každé páté je ochotné se s neznámým člověkem setkat !!!

Zakazovat internet dítěti nemá smysl – pokud mu ho zakážete doma, najde si ho ve škole, nejbližším nákupním centru se přes mobil připojí do wifi sítě.

Místo zákazu třeba děti vzdělávat. Upozornit je na anonymitu internetu – že ten, kdo se s nimi opakovaně snaží kontaktovat, vůbec nemusí být 10-letá dívka, za které se vydává. Jak jsme je naučili nebrat si bonbóny od cizích lidí, musíme je varovat i před cizinci na internetu.

Kdo je oběť?

V bulváru se kadou chvíli objevují pikantní záběry rychlokvašených hvězdiček z doby, kdy svou slávu ještě neplánovali.

Mladí lidé dokonce své nahé fotky posílají e-mailem za peníze. Nevědí odhadnout následky svého chování. Obhajují se tím, že to na internetu dělají všichni. No provokovat se nevyplácí.

Ať už jde o opakované napadání nebo o zneužití fotografií, je důležité děti přesvědčit, že to není jejich vina a že si to nezaslouží. Třeba je především naučit, jak se bránit – svěřit se rodičům, nebo jiné blízké osobě. Nesmí v tom zůstat samy.

Ze zkušeností je však jasné, že rodiče a učitelé se dozví jen o každém 14-tom případě. Pokud se Vám již dítě svěří, je třeba okamžitě jednat a uchovat důkazy – uložit si printscreen obrazovky, vyžádat si evidenci hovorů a SMS od operátora, vytisknout diskusi a podobně.

Jestliže má pachatel více než 14 let, dopouští se trestného činu.

Cyberstalking

je on-line pronásledování ve virtuálním prostředí. Útočník oběti posílá urážlivé posměšné a výhružné zprávy, e-maily, esemesky.

Flaming

je zveřejňování urážlivých zpráv na internetových fórech a chatech s cílem vyvolat hádku.

Útočník se chová hrubě.

Grooming

je postupné budování důvěry s dítětem ve virtuálním prostoru tak, aby ztratilo ostražitost a souhlasilo se setkáním.

Phishing

je aktivita, při které se podvodník snaží oběti vylákat různá přístupová hesla, zejména k bankovním účtům.

Happy slapping

je natáčení agresivního nebo sexuálního útoku na oběť a následně zveřejnění videa s cílem zesměšnit oběť.

Dávejte si pozor, kdo má na sociálních sítích přístup k fotografiím vašich miminek a starších dětí – z koupání či dovolené -, které jste tam pověsili pro potěšení své a své známé. Možná si právě na základě Vašich milých fotografií vyhlédne psychicky a sexuálně nemocný člověk svou oběť

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.