Lifestyle

O šikanování a šikaně ve virtuálním světě: Kyberšikana

V každé české třídě jsou v průměru 3 oběti virtuálního šikanování –  tzv. kyberšikanaZpůsobů, jak vám a vašim dětem může internet zničit život, je nepočítaně.

Vynalézavé jsou zejména děti, kyberšikana je mezi nimi rozšířený fenomén a umí být opravdu neuvěřitelně kruté. To, co by samy psychicky nezvládli, však zcela klidně udělají druhým.

Kyberšikana je téměř vždy součástí šikany i v reálném světě

Bojovat s ní je velmi obtížné. Stížnosti dětí problém nevyřeší, naopak, ještě ho vyhrotí. Řešení však existuje. je to tzv. zaučování přáteli. Získat přátele mezi lidmi, kteří jim dají šanci, ačkoli těch je málo. A ti pak mohou zakládat skupiny na jejich obranu. Nikdy však ať nedělají špatně tím, co jim ubližují. Naopak, ať se prezentují v pozitivním světle a ať jsou suverénnější.

Kyberšikanování se však týká i učitelů na školách. Mnohdy jejich děti zachytí mobilem v komických, choulostivých situacích, fotku zveřejní a dobře se na tom baví.

Důvěra s kontrolou

Počítač, mobil, televizor – vše je dnes propojeny. V školních lavicích dnes sedí internetová generace. Denní přístup do sítě má 98% dětí a naplno ho i využívají. Z toho pro rodiče vyplývají i nové povinnosti.

Technická gramotnost našich ratolestí je vynikající, to spíše u rodičů přetrvává jakýsi digitální negramotnost. jenže technologie dáváme dětem do rukou my, takže se v nich i musíme vzdělávat.

Pokud Vaše technické znalosti nestačí, požádejte o pomoc např. učitele informatiky, kolegu IT specialisty nebo se poraďte ve specializovaných prodejnách s výpočetní technikou.

Většina rodičů se spoléhá na to, že jeho dítě určitě nic špatného nedělá. Chyba! Více než 60% dětí si na internetu dívá nevhodný obsah, i když vědí, že by to dělat neměli. Co je horší, až 1/3 si chatuje s neznámými osobami a dokonce každé páté je ochotné se s neznámým člověkem setkat !!!

Zakazovat internet dítěti nemá smysl – pokud mu ho zakážete doma, najde si ho ve škole, nejbližším nákupním centru se přes mobil připojí do wifi sítě.

Místo zákazu třeba děti vzdělávat. Upozornit je na anonymitu internetu – že ten, kdo se s nimi opakovaně snaží kontaktovat, vůbec nemusí být 10-letá dívka, za které se vydává. Jak jsme je naučili nebrat si bonbóny od cizích lidí, musíme je varovat i před cizinci na internetu.

Kdo je oběť?

V bulváru se kadou chvíli objevují pikantní záběry rychlokvašených hvězdiček z doby, kdy svou slávu ještě neplánovali.

Mladí lidé dokonce své nahé fotky posílají e-mailem za peníze. Nevědí odhadnout následky svého chování. Obhajují se tím, že to na internetu dělají všichni. No provokovat se nevyplácí.

Ať už jde o opakované napadání nebo o zneužití fotografií, je důležité děti přesvědčit, že to není jejich vina a že si to nezaslouží. Třeba je především naučit, jak se bránit – svěřit se rodičům, nebo jiné blízké osobě. Nesmí v tom zůstat samy.

Ze zkušeností je však jasné, že rodiče a učitelé se dozví jen o každém 14-tom případě. Pokud se Vám již dítě svěří, je třeba okamžitě jednat a uchovat důkazy – uložit si printscreen obrazovky, vyžádat si evidenci hovorů a SMS od operátora, vytisknout diskusi a podobně.

Jestliže má pachatel více než 14 let, dopouští se trestného činu.

Cyberstalking

je on-line pronásledování ve virtuálním prostředí. Útočník oběti posílá urážlivé posměšné a výhružné zprávy, e-maily, esemesky.

Flaming

je zveřejňování urážlivých zpráv na internetových fórech a chatech s cílem vyvolat hádku.

Útočník se chová hrubě.

Grooming

je postupné budování důvěry s dítětem ve virtuálním prostoru tak, aby ztratilo ostražitost a souhlasilo se setkáním.

Phishing

je aktivita, při které se podvodník snaží oběti vylákat různá přístupová hesla, zejména k bankovním účtům.

Happy slapping

je natáčení agresivního nebo sexuálního útoku na oběť a následně zveřejnění videa s cílem zesměšnit oběť.

Dávejte si pozor, kdo má na sociálních sítích přístup k fotografiím vašich miminek a starších dětí – z koupání či dovolené -, které jste tam pověsili pro potěšení své a své známé. Možná si právě na základě Vašich milých fotografií vyhlédne psychicky a sexuálně nemocný člověk svou oběť

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.