Vést děti k hudbě je důležité. Lépe spolupracují a zvládají náročné situace

Na drtivou většinu lidské populace má hudba pozitivní účinky. Vyvolává v nás živé vzpomínky, umí nás nabudit před náročným výkonem i zklidnit při stresové situaci. Je proto velmi důležité, začít budovat vztah vašich dětí k muzice hned od útlého věku. Dlouhodobě se totiž prokazuje, že děti vedené k hudebnímu umění jsou odolnější vůči náročným situacím, je pro ně přirozenější spolupracovat s ostatními v kolektivu a v neposlední řadě dochází k trénování učících mechanismů.

Co se v mládí naučíš…

„…ve stáří jako když najdeš,“ říká známé přísloví. Dnešní uspěchaná doba vystavěná na jedné nekončící soutěži klade na naše ratolesti enormní nároky. V té souvislosti se dlouhodobě prokazuje, že pokud je dítě odmalička vedené k hudbě, posilují se u něho schopnosti spolupracovat, zvládat stresové situace a prožívat radost. Vztah k muzice napomáhá našim „malým já“ porozumět zadání a logicky jej vyhodnotit, jakož i myslet v souvislostech. Z těchto osvojených vzorců chování následně těží nejen po čas základní, střední, popř. vysoké školy, ale prakticky celý život. Pokud si tedy odmalička dohromady pobrukujete písničky pro děti a probouzíte v nich zájem o hudební nástroje, prokazujete jim větší službu, než si patrně uvědomujete.

Pouto mezi rodičem a dítětem

Pozitivní dopad má hudba nejen na dětský kolektiv jako takový, ale i na vztahy mezi dětmi a rodiči. Když vezmete do ruky zpěvník, kytaru a společně se naučíte základní akordy a texty dětských písniček, užijete si spolu spoustu zábavy. Ať už v sobě a vašem dítku objevíte skrytý talent, anebo bude zpěv nanejvýš falešný. Cílem totiž primárně není špičkový výkon, ale intenzivní zážitek. Když navíc do vašeho repertoáru zařadíte i písničky typu „Hlava, ramena, ruce“, při které děti vedle zpívání stojí, hýbou se, aktivně ukazují na jednotlivé části lidského těla a osvojují si tak základní pojmy (ať už zprvu v mateřštině, anebo později v angličtině, němčině apod.), zábavnou formou přispějete k rozvoji jejich znalostí i motorických schopností.

Publikováno: 16. 08. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková