5 tipů, co navštívit na Istrii v Chorvatsku

Chorvatsko

Vzhledem k tomu, že je Istrie v dobré dojezdové vzdálenosti, je českými turisty během letní sezóny hojně navštěvovaná, přičemž důvodů je hned několik. Křišťálově čisté pláže, města na vrcholcích kopců, významné historické pamětihodnosti a vynikající jídlo. Přesně tak by se dala Istrie charakterizovat.

Zřejmě vás nepřekvapí, že apartmánové resorty Chorvatsko nabízí takřka v každém větším městě. Pokud vás však resorty nelákají, najdete i apartmány v klidnějších částech měst. V následujících řádcích vám prozradíme, jaká místa rozhodně stojí za návštěvu.

Novigrad

Ochutnáte výtečné pokrmy a doslova vás vtáhne tamní historie. Novigrad je roztomilé městečko nacházející se na severu a jedná se zároveň o jednu z hlavních destinací Istrie. Pokud zrovna nebudete chtít ležet na krásné oblázkové pláži, vyrazíte do přístavu, kde si dáte koktejl a oběd v nějaké restauraci.

Grožnjan je vesnice umělců

Grožnjan-Grisignana je bývalá benátská pevnost ze 14. století, která se proměnila v malé středověké městečko s dlážděnými ulicemi a malými uličkami. V současné době představuje nejvýznamnější umělecké a hudební centrum na Istrii.

Grožnjan je obklopen vinicemi a olivovými háji, a přestože je to malé městečko, máte zde stále co obdivovat.

Hum, nejmenší město na světě

Hum je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejmenší město na světě. Sice má pouze dvě ulice a asi dvacet obyvatel, ale i tak v něm najdete kostel a městské hradby, malebný obchůdek a krásnou hospůdku, kde se podávají místní jídla.

Vrsar neboli město Casanovy

Jednou z dalších zajímavostí Istrie je Vrsar, roztomilá malá rybářská vesnička ležící mezi městy Pula a Rovinj. Vrsav má více než 2000 let staré historické dědictví a nachází se zde několik cyklistických a turistických tras. V 18. století navštívil Vrsar dvakrát, a to v letech 1743 a 1744, slavný italský dobrodruh a svůdník Giacomo Casanova, který se o návštěvách tohoto města zmínil i při psaní pamětí. Jednou ročně se ve Vrsavu dokonce koná Casanovafest, což je festival lásky a erotiky.

Prohlédněte si mumie ve Vodnjanu

Čekají na vás nejen starověké mumie, ale i skvělá ochutnávka olivového oleje. Vodnjan byl v minulosti významným městským centrem, o které mají nevídaný zájem hlavně nadšenci do architektury a historie. Ve staré části se nachází spousta budov z různých období, ať už je to gotika, renesance, nebo baroko. V kostelech najdete mumie svatých.

Vyrazte do apartmentů v Chorvatsku a připravte si program na celý týden. Istrie je místo, kde se rozhodně nebudete nudit.

Publikováno: 24. 02. 2023

Kategorie: Cestování

Autor: Adriana Horáková

Tagy: Istrie | Chorvatsko | Památky