Jak motivovat děti k trávení času venku

Zkoušeli jste někdy spočítat, kolik času stráví vaše děti u počítače, u tabletu nebo s mobilním telefonem v ruce? Možná byste byli z výsledného čísla nemile překvapeni. Zkuste najít motivaci, která vaše děti naláká k venkovním aktivitám a zažijte společně něco nového.

Připravte si program

Když řeknete svým dětem, ať si jdou hrát ven, většinou se vás zeptají, co mají venku dělat, když doma je televize, počítač i tablet. Pokud je chcete motivovat k tomu, aby trávili víc času na zahradě, případně na hřišti nebo u jiných venkovních aktivit, musíte mít program. Vyzkoušejte například krokovací výzvu a pořiďte jim krokoměr. Stanovte cíle, za které mohou získat příjemnou odměnu.

Naplánujte zábavu

Sbalte jim do školního batohu svačinku, pití a přidejte sešit s tužkou. Připravte jim bojovou hru v lese, při které je čeká plnění úkolů. Sami určitě víte, jestli je pobaví víc hra na superhrdiny, výprava do historie nebo třeba tajemný příběh, podobný únikové hře. Nebojte se spojit s ostatními rodiči a uspořádat zábavný den i pro děti, které bydlí v sousedství.

Pořiďte si deník zážitků

Školní sešity, které děti nepopíšou ve školním roce, můžete využít na deník zážitků nebo prázdninový deník. Ukažte jim, jak může podobný deník vypadat, co vše si do něj mohou psát, případně lepit. Na každém výletě si do deníku mohou nechat dát razítko nebo třeba nalepit vstupenky ze společných aktivit.

Sbírejte turistické vizitky

Skvělým způsobem, který bude motivovat, aby vaše děti chtěli poznávat okolí i vzdálenější místa, je sběr turistických vizitek. Pořiďte jim samostatný deník, do kterého si mohou přidávat nálepky z výletů, které jste společně v létě podnikli. Užijte si tak dny na hradech, zámcích, rozhlednách nebo dalších českých památkách.

Odměny za aktivitu

Naplánujte svým dětem například jen hodinu nebo dvě u počítače, zbytek dne jim dovolte jít ven s kamarády nebo si pozvat spolužáky na zahradu. Za aktivitu venku jim nabídněte odměnu například v podobě oblíbeného jídla nebo do školní aktovky místo učení sbalte plavky a užijte si den v aquaparku.

Hledejte způsoby, jak své děti naučit pohybu, dopřát jim spoustu zážitků a nenechte je sedět doma. Samozřejmě, že i děti chtějí odpočívat, hrát si doma s hračkami a mít svůj klid, ale čas strávený u televize nebo počítače pro ně moc přínosný není. Jděte jim příkladem a ukažte jim, jak se dá život užívat.

Publikováno: 20. 06. 2021

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková