Jak si uchovat krásné křivky v těhotenství? Pomáhá cvičení, správný jídelníček a odpočinek!

Vyhublost nebo naopak obezita v těhotenství? Po otěhotnění se mnohé ženy začnou obávat o svoji postavu, proto se snaží být extrémně štíhlé nehledě na požehnaný stav. Z druhé strany pak hrozí naprostý opak, bez správného jídelníčku hrozí nadváha a obezita. Jaká je tedy zlatá střední cesta pro zachování postavy? Zásadní je zůstat aktivní, správně se stravovat a nezapomínat na odpočinek, tato tři pravidla umožní vrátit se rychle zpátky do formy po porodu.

Zůstat aktivní

Jíst a ležet? To je přímá cesta k nadváze a ke zdravotním potížím včetně psychických. Pravidelný pohyb je zásadní pro zdraví nehledě na požehnaný stav, proto je dobré zůstat aktivní, je však potřeba upravit tréninkový plán s ohledem na možnosti. Ženy, které naopak před početím necvičily vůbec, by měly chodit na každodenní procházky, plavat nebo cvičit jednoduché gymnastické cviky. Využít je možné různých kurzů a cvičení pro těhotné, vhodné jsou lehké aktivity, jako jsou těhotenská jóga nebo cvičení na míčích. Naopak se nedoporučují běh, skákání, aerobik nebo sporty, při kterých existuje riziko pádu nebo při nichž dochází ke změně tlaku, jako jsou parašutismus nebo potápění.

Vyvážený jídelníček

Už dávno neplatí, že by ženy měly jíst v těhotenství za dva. Naopak v prvním trimestru není třeba zvýšit kalorický příjem vůbec, ve druhém a ve třetím pak jen o 200 až 300 kalorií. Jak jdou týdny v těhotenství za sebou a co těhotnou čeká, je možné sledovat na těhotenské kalkulačce (vyzkoušet můžete zde). U žen, které měly před otěhotněním BMI větší než 25, se doporučuje ponechat příjem po celou dobu stejný. Jídelníček musí být vyvážený z bílkovin, sacharidů a zdravých tuků. Zapomenout se nesmí alespoň na pět porcí zeleniny a ovoce. Čemu se vyhnout? Rozhodně vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, jídlům z rychlého občerstvení, sladkostem a cukrovinkách. Zcela vyloučit se musí alkohol.


Odpočinek je nutný

Cvičit a správně jíst během těhotenství rozhodně nestačí, je nutné také myslet na odpočinek. Hormonální změny navíc mohou přinést zvýšenou potřebu spánku, těhotné často trápí únava nebo ospalost, proto je nutné upravit spánkový režim a věnovat čas správné relaxaci, která zlepší fyzickou kondici i psychický stav. Přestávky přes den může vyplnit poslech hudby nebo četba, uvolnění je možné trénovat pomocí různých dechových cvičení. Neméně důležité je dodržovat správný pitný režim, pravidelná hydratace zlepší krevní oběh a pomůže zdolat únavu. 

Publikováno: 01. 03. 2023 / Aktualizováno: 02. 03. 2023

Kategorie: Rodina