6 důvodů, proč hrát šachy

Ačkoliv nepatří na seznam nejoblíbenějších sportů, zná je téměř každý. Desková hra s názvem šachy neboli šach je obvykle vnímána jako záležitost pro intelektuálně nadané jedince, nicméně v praxi si ji může zahrát kdokoliv. Oproti většině ostatních deskových her neobsahuje prvek náhody, a tak je výhra otázkou schopností hráčů. Pokud hledáte nové hobby, kterému se budete moct pravidelně oddávat společně se svým partnerem, rozhodně berte šachy na vědomí. Přinášíme vám X důvodů, proč je zařadit do každodenní rutiny.

1. Zlepšují verbální dovednosti a paměť

Odborníci z Pensylvánské univerzity došli k závěru, že hraní šachů podporuje výkon mozku a zlepšuje paměť. Pravidelné partie stimulují růst dendritů (krátké výběžky neuronů), a v konečném důsledku zrychlují komunikaci v mozku. Lidé, kteří se začali věnovat šachům, po čase zaznamenali citelné zlepšení verbálních dovedeností. Berte to jako pádný důvod, proč si pořídit stylové dřevěné šachy.

2. Představují možnost, jak zvýšit IQ

Že slepice byla dříve než vejce, dnes víme. Ale na otázku, zda šachy hrají inteligentní lidé, nebo se z lidí stávají inteligentní díky partiím šachu, odpovědět nedokážeme. Tak či onak existuje venezuelská vědecká studie, podle které desková hra zvyšuje IQ. Zlepšení bylo zaznamenáno u všech ze 4 tisíc sledovaných studentů.

3. Podporují kreativitu

Při hraní šachů dochází k aktivaci obou mozkových hemisfér, tedy i té pravé, jež souvisí s tvořivostí a originalitou. Opět můžeme odkázat na jednu z mnoha šachových studií, která po čtyři roky sledovala žáky 7. až 9. tříd při různých činnostech. Výsledky hovořily jasně: šachy podporují tvůrčí myšlení mnohem více než ostatní aktivity. Ze všech skupin dětí dosáhli nejlepších výsledků právě šachisté.

4. Zlepšují schopnost řešit problémy

V roce 1992 v Německu proběhla studie, které se zúčastnilo 450 středoškolských studentů. Cílem bylo zjistit, jaký vliv mají šachy na rozvoj rychlého myšlení a řešení akutních problémů. Z výsledků lze vyčíst, že studenti hrající šachy prošli testem obecných předpokladů mnohem lépe než ostatní.

5. Prevence Alzheimerovy choroby

Hraní šachů stimuluje mozkovou aktivitu, což je pro organismus přínosné především v pokročilém věku. U lidí nad 60 mohou pravidelné šachové partie zabránit vzniku nebo alespoň výrazně zbrzdit rozvoj obávané Alzheimerovy choroby.

6. Urychlují zotavení z mozkové mrtvice

A nejen z mrtvice – šachy podporují léčbu i v případě jiných zdravotních postižení. Pacient se během hraní namáhá psychicky a současně rozvíjí motoriku (všemi směry posouvá šachové figurky), komunikační a kognitivní dovednosti. Šachy jsou velmi komplexní záležitost, a proto patří mezi cenné rehabilitační pomůcky. Potřebujete snad další důvody, proč alespoň čas od času vyměnit sledování bezduchých seriálů za partii šachu? Hrajte je pravidelně - vašemu psychickému zdraví jedině prospějí!

Publikováno: 11. 02. 2020

Kategorie: Ostatní