Alergie na lepek: Vše podstatné, co byste o ní měli vědět

Alergie na lepek je vlastně nesnášenlivost lepku, která se může projevit u dětí i dospělých okamžitě po zkonzumování potraviny obsahující lepek, nebo do několika hodin poté. U dětí je častým projevem mastná stolice, snížená chuť k jídlu, zpomalení růstu, neprospívání a vzedmutí bříška. U adolescentů a dospělých se alergie na lepek může projevit stejně jako u dětí nebo dále kožní vyrážkou, bolestí kloubů, únavou, nepravidelnou nebo opožděnou menstruací, neplodností, potratem, nadýmáním, anémií, řídnutím kostí, větší kazivostí zubů atd. Tip: Lidé alergičtí na lepek by měli konzumovat přirozeně bezlepkové potraviny. Wikipedie říká, že bezlepkovým zdrojem kvalitních tuků a bílkovin jsou veškeré druhy ořechů (kokos, para ořechy, kešu, makadamové ořechy, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, piniové oříšky…) a semínka (slunečnicová, dýňová, len, sezam, konopné semínko a další). Ořechy navíc představují skvělý způsob, jak posílit imunitu na podzim i po zbytek roku.

Kdy a jak alergie na lepek vzniká?

Alergií na lepek můžeme trpět už od narození, ale projevit se může až v dospělosti. Svoji roli ve velké míře hraje dědičnost. Je-li alespoň jeden z rodičů alergický na lepek, pak je velká pravděpodobnost, že se tato alergie přenese i na dítě. Ale tuto alergii si můžete i sami "vypěstovat" častou konzumací výrobků z tvrdé pšenice.

Alergie na lepek a její vliv na další nemoci

Nejen, že si kvůli této alergii budete muset dávat pozor na svůj jídelníček, navíc může být příčinou vzniku dalšího onemocnění jako je cukrovka, artritida nebo nádorové onemocnění.

Léčba alergie na lepek

Bohužel v současné době neexistují žádné léky, které by pomohly v boji proti této alergii. Jedinou možností je dodržování bezlepkové diety, která Vás zbaví příznaků alergie a Vaše poškozená střevní sliznice se tak znovu obnoví.

Publikováno: 01. 09. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková