Domů » Bulimie? Netrápí jen dospívající, ale také zralé ženy!
Zdraví

Bulimie? Netrápí jen dospívající, ale také zralé ženy!

Mentální bulimii nepodléhají jen dospívající dívky závislé na sociálních sítích. Naopak, bulimie je také častou poruchou dospělých a zralých žen, které tímto způsobem často řeší problematickou postavu po prodělaném těhotenství nebo nárůst hmotnosti ve středním věku. Nejprve nastupují záchvaty hladu a přejídání, aby následně došlo k nesnesitelným výčitkám a vyvržení pozřené potravy do toalety. Co stojí za mentální bulimií a jak jí řešit?

Reakce na postavu i stres

Zatímco u dospívajících dívek je častým spouštěčem touha být co nejštíhlejší a vypadat jako modelky postující své příspěvky na sociálních sítích, u dospělých stojí za mentální bulimií často stres a snaha udržet si postavu i při hormonální nerovnováze. Lidé trpící bulimií zažívají neskutečný kolotoč přejídání a vyvrhování potravy. Situace je nesnesitelná, protože nemocní se snaží ukojit vlčí hlad, dokáží sníst několik večeří, celý dort a několik zákusků, aby následně vše skončilo v odpadu.

Pomoc je nablízku

Okolí nemusí mít také dlouhou dobu žádné tušení, ale dá se vyvodit z množství snězeného jídla a nezřízeného přejídání, které doprovází prudké změny nálad, ale i bolesti břicha, časté zácpy nebo průjmy. Trpí také zuby a zubní sklovina, lidé s bulimií mívají problémy se špatným dechem. Pomoc je přitom nablízku, bulimie je porucha příjmu potravy, kterou je možné řešit pomocí psychoterapie v rámci specializovaných psychoterapeutických metod, které lze podpořit psychofarmaky v závažných případech.

Pozor na samoléčbu a alkohol

Poruchy příjmu potravy, jako bulimie, anorexie, drunkorexie nebo ortorexie, patří mezi psychická onemocnění, která je nutné řešit hned po odhalení. Včasný zásah zkracuje dobu léčení, v opačném případě se mohou stavy horšit, vést k depresím a úzkostným stavům, ale mohou končit také smrtí. Není vhodná samoléčba, ani léčba pomocí alkoholu, který jen oddálí řešení a zhorší současný stav.

Kde to žije

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.