Bulimie? Netrápí jen dospívající, ale také zralé ženy!

Mentální bulimii nepodléhají jen dospívající dívky závislé na sociálních sítích. Naopak, bulimie je také častou poruchou dospělých a zralých žen, které tímto způsobem často řeší problematickou postavu po prodělaném těhotenství nebo nárůst hmotnosti ve středním věku. Nejprve nastupují záchvaty hladu a přejídání, aby následně došlo k nesnesitelným výčitkám a vyvržení pozřené potravy do toalety. Co stojí za mentální bulimií a jak jí řešit?

Reakce na postavu i stres

Zatímco u dospívajících dívek je častým spouštěčem touha být co nejštíhlejší a vypadat jako modelky postující své příspěvky na sociálních sítích, u dospělých stojí za mentální bulimií často stres a snaha udržet si postavu i při hormonální nerovnováze. Lidé trpící bulimií zažívají neskutečný kolotoč přejídání a vyvrhování potravy. Situace je nesnesitelná, protože nemocní se snaží ukojit vlčí hlad, dokáží sníst několik večeří, celý dort a několik zákusků, aby následně vše skončilo v odpadu.

Pomoc je nablízku

Okolí nemusí mít také dlouhou dobu žádné tušení, ale dá se vyvodit z množství snězeného jídla a nezřízeného přejídání, které doprovází prudké změny nálad, ale i bolesti břicha, časté zácpy nebo průjmy. Trpí také zuby a zubní sklovina, lidé s bulimií mívají problémy se špatným dechem. Pomoc je přitom nablízku, bulimie je porucha příjmu potravy, kterou je možné řešit pomocí psychoterapie v rámci specializovaných psychoterapeutických metod, které lze podpořit psychofarmaky v závažných případech.

Pozor na samoléčbu a alkohol

Poruchy příjmu potravy, jako bulimie, anorexie, drunkorexie nebo ortorexie, patří mezi psychická onemocnění, která je nutné řešit hned po odhalení. Včasný zásah zkracuje dobu léčení, v opačném případě se mohou stavy horšit, vést k depresím a úzkostným stavům, ale mohou končit také smrtí. Není vhodná samoléčba, ani léčba pomocí alkoholu, který jen oddálí řešení a zhorší současný stav.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková