Burčák z Pálavy je chutný a zdraví prospěšný

Na burčáku si lidé každoročně pochutnávají. Není divu, jeho chuti se totiž nic nevyrovná. Částečně zkvašený mošt vyráběný z plodů vinné révy je lahodný a najdete v něm malé procento alkoholu. Tento nápoj obsahuje ideální poměr alkoholu, kyselin a cukru a je aktuální jen několik dní po začátku kvašení moštu. Výše alkoholu je cca 1 – 7 %. Většinou se získává z bílých plodů vinné révy a jeho barva je nažloutlá. Samozřejmě bývá trochu zkalený, ale nenajdete v něm nežádoucí látky a nečistoty. K mání je také burčák jižní Morava z červených hroznů, jehož chuť je úžasná a nenahraditelná. Objevují se v něm zdraví prospěšné látky, ale s jeho konzumací se to nesmí přehánět. Mohou se totiž objevit zažívací problémy. Burčák se může pochlubit obsahem bílkovin, minerálů, stopových prvků a kvasinek.

Je populární u nás i v Evropě

Nápoj z bílých či červených hroznů se pije především na Moravě, ale lidé si ho zamilovali také jinde v Evropě. Konzumuje se na Slovensku, v Rakousku a Německu, samozřejmě pod jiným názvem. V Rakousku se mu říká Sturm a na jihozápadě Německa zase Junger Wein. V Bavorsku ho ochutnáte pod jménem Federweisser. Francouzi mu říkají vin bourru.

Na Moravě je nejlepší

Pokud si chcete dopřát pár sklenic tohoto lahodného moku, vyzkoušejte burčák Pálava z rodinného vinařství Holánek. Moravský burčák je vyrobený ekologickou cestou a z kvalitních bílých anebo červených hroznů. Můžete jich okusit hned několik, bude záležet jen na vaší chuti. Červený burčák je svatovavřinecký a Neronet. Bílý burčák zase muškát moravský, rulandské šedé či ryzlink vlašský. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost, která je tu jen jednou za rok, a dopřejte si burčák, protože posílí váš organismus, upraví trávení a tělu dodá potřebné vitamíny. Nesmíme zapomenout na jeho cenu, která je příznivá!

Publikováno: 06. 11. 2020

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková