I kancelářský monitor má vliv na vaše zdraví

Kancelářský monitor je zařízení, před kterým lidé tráví prací i desítky hodin měsíčně. Z tohoto důvodu je důležité vybírat kancelářský monitor i s ohledem na zdravotní aspekty. V článku poradíme, jak vybrat takový kancelářský monitor, který bude šetrný k vašim očím. Technologií, které budou chránit váš zrak, může mít monitor hned několik.

Zvýšená obnovovací frekvence

Velký vliv na únavu očí má blikání monitorů. Ty tímto způsobem vykreslují veškerý obraz – technologie se nazývá obnovovací frekvence.


Běžné kancelářské monitory jí mají na úrovni 60 Hz, která je pro ochranu očí nedostačující. Abyste váš zrak dostatečně chránili, musíte hledat monitor s technologií FlickerFree, jehož obnovovací frekvence je minimálně 100, ideálně pak 144 Hz.

Modrý filtr

Monitory na vás vyzařují tzv. modré světlo. Tento druh světla se významně podílí na únavě očí, a navíc výrazně snižuje také kvalitu lidského spánku.

Je proto důležité hledat takový monitor, který umí modré světlo částečně redukovat. Tato funkce se nazývá Blue Light Reduction.

Alternativou je pořízení samostatného modrého filtru, který se na monitor nalepí, případně pak také koupě brýlí blokujících modré světlo.

Pozorovací úhly

Na tom, jak rychle se při práci vaše oči unaví, se výrazně podílí také pozorovací úhly monitoru. Pokud nebudete na kancelářském monitoru sledovat filmy ani hrát hry, kde může snadno docházet k pohledu na monitor ze strany, na kancelářskou práci by vám měl stačit monitor s pozorovacím úhlem alespoň 160°.

Čitelnost

Čitelnost monitoru má na ochranu očí opět obrovský vliv. Čím hůře je pro nás obraz viditelný, tím hůře jde přečíst i text. O to víc se pak snažíme zaostřit a tím rychleji unavujeme oči.

Kancelářský monitor by proto měl být za všech okolností čitelný co nejlépe. Jeho povrch by proto určitě měl být opatřený antireflexní vrstvou, která nabízí něco na pomezí mezi matným a lesklým monitorem. Snižuje totiž odlesky světla na monitoru, díky čemu je text lépe čitelný, zároveň ale udržuje barvy dostatečně živé a zářivé.


Alternativu do kanceláře pak představuje monitor s lesklým povrchem, který bude opatřený stínítkem, aby se zamezilo odleskům světla.

Monitor by rovněž měl disponovat čidlem intenzity okolního světla. Takový monitor dokáže automaticky přizpůsobit jas podle denní doby.

Synchronizace frekvence monitoru a grafické karty

Ačkoli se to nezdá, velký vliv na únavu očí může mít také rozdíl mezi frekvencí monitoru a frekvencí grafické karty. Kvůli němu může docházet k vytváření trhaného obrazu, který sice očima nevnímáme, pro náš zrak je ale velmi nepříjemný.

Kancelářský monitor by proto měl disponovat také adaptivní synchronizací těchto frekvencí – například AMD FreeSync.

Jak při koupi monitoru ušetřit?

Na to, aby ochránil naše oči, musí být kancelářský monitor dostatečně kvalitní. V takovém případě se ale může stát nemalou finanční investicí. Pokud chcete při jeho nákupu ušetřit až desítky procent, můžete si pořídit repasovaný LCD monitor.

Tato zařízení jsou modely vyšších tříd výrobců, které mohou pocházet z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo byly vráceny v zákonné lhůtě.

Nejedná se tedy o nějaká porouchaná zařízení, která by musela být v minulosti opravována, nýbrž o velmi kvalitní kancelářské monitory, které před prodejem navíc prochází náročným testováním a k vám tak dorazí vždy v bezvadném stavu. Na takovýto repasovaný monitor pak také dostanete záruku 12 měsíců.

Publikováno: 26. 11. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Adriana Horáková