Zdravé a nezdravé návyky, jak s nimi bojovat

Každý člověk má dobré a zdravé návyky, které jsou velice prospěšné jeho zdraví. Na druhé straně všichni mají i nějaké své neřesti, se kterými by nejraději skoncovali. Každý rok si s příchodem Nového roku dáváme předsevzetí, která se ale s ubíhajícím časem rozplývají v pouhá přání. Zhubneme, přestaneme pít alkohol, budeme chodit dřív do postele, nebudeme trávit tolik hodin u počítače.  Mezi nezdravé návyky, které se v populaci vyskytují patří:
  • Konzumace alkoholu
  • Kouření
  • Nezdravá strava
  • Nedostatek pohybu a spánku

Sklenička po šíleném dni

Skleničku za odměnu si dá rád po náročném a hektickém dni každý. Pokud se tak děje čas od času, asi není třeba dělat si s tím těžkou hlavu. Jak ale uvádí studie, kterých je v souvislosti s alkoholem doslova bezpočet, ve velké míře konzumace alkoholu nepřináší tělu nic dobrého.

Nemůžete přestat? Zkuste alternativu

Jedním z nezdravých návyků může být také užívání tabákových výrobků. Tradiční produkty jsou vysoce toxické, a je proto lepší se jim za každou cenu vyhnout. Pokud jste si ale už tento návyk osvojili, ještě nemusíte věšet hlavu. Trh zaplavují nové technologie jako jsou elektronické výrobky či zařízení na zahřívání tabáku, mezi které nově patří i Pulze. Jedná se totiž o méně škodlivou a šetrnější variantu pro konzumenty tradičních tabákových výrobků. Jde tak o kompromis, který je spojen s několika výhodami. Taková zařízení totiž nejsou typická svým silným zápachem, nefungují na bázi spalování, nežloutnou po něm zuby či vaše okolí se kvůli vám nestává pasivními konzumenty.

Občas a bez výčitek

Pizza, hamburger, hranolky, bageta... všichni to známe. Velká většina z nás miluje ne příliš zdravé jídlo. V dnešní době sociálních sítí, kdy téměř všichni propagují zdravý životní styl, možná až nepředstavitelná neřest. Nic ale není tak, jak se zdá. Pokud budete jíst pestře, zdravě a vyváženě, není důvod si čas od času prostě nedopřát to, co milujete, a to bez výčitek.

Každý krok se počítá

Za nezdravý návyk také můžeme označit nedostatek pohybu, který je zásadní součástí zdravého životního stylu. V době pandemie, kdy nebylo moc možností, kam vyrazit za sportem, se tak počítá každý krok. A procházky přírodou jsou skvělým řešením, pokud nejste zrovna největším fanouškem posilovny. Zároveň si můžete být jistí, že vám zaručeně vyčistí hlavu.

Osm hodin do krásy

Pokud si myslíte, že život je příliš krátký na to, abyste ho prospali, hluboce se mýlíte. Spánek je pro člověka jedna ze základních indicií, která vám může usnadnit život. Denně by si každý člověk měl dopřát alespoň osm hodin kvalitního a nerušeného spánku, jinak si zaděláváte na problémy jako:
  1. vysoký tlak,
  2. infarkt,
  3. obezitu
  4. a další civilizační choroby.
Nejdůležitějším faktorem, který by si měl člověk hlídat, je vyvážený životní styl. Nikdo přeci netvrdí, že musíte každý den večeřet okurku a už nezhřešit s pizzou nebo hamburgerem. Nikdo neříká, že nemůžete jednou týdně zajít s přáteli na skleničku a uvolnit se po náročném pracovním dni. Ale důležité je si pamatovat starou dobrou radu – všeho s mírou! Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 03. 11. 2021 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková