Jak je to s kofeinem v těhotenství? Může ovlivnit vývoj plodu?

Mnoho nastávajících maminek řeší, zda je vhodné, aby v těhotenství pokračovaly s konzumací kávy tak, jak byly zvyklé doposud. Jeden z mýtů moderní doby totiž hovoří o tom, že by těhotné ženy neměly pít kávu, protože je kofein škodlivý pro nenarozené dítě.

Co říká obecné mínění?

Vzhledem k tomu, že v tomto ohledu stále neexistují relevantní vědecké výzkumy, můžete dát na misky vah pouze dva nejrozsáhlejší obecně zaujímané přístupy. První z nich vychází z předpokladu, že kofein může být příčinou snížené porodní hmotnosti plodu a mít na svědomí některé jeho zdravotní potíže. To ale vyvrací fakt, že i matky pravidelně konzumující ve vysokém množství černou kávu mají děti s porodní váhou přes 4 kg. Druhá skupina zastávající spíše benevolentní přístup ke konzumaci kávy v těhotenství, argumentuje tím, že náhlý výpadek kofeinu může matce, která byla doposud zvyklá pít několik šálků kávy denně, způsobit mnohem větší zdravotní potíže, než jeho nepřetržitý přísun i v době těhotenství. A čím bude více v klidu a v pohodě maminka, tím více z toho bude profitovat i její nenarozené dítě.

Kde je tedy pravda?

To se v současné době jen těžko dozvíme, nicméně ženy, které pily kávu i v těhotenství a v průběhu kojení, mohou potvrdit, že to na jejich dětech žádné významnější negativní následky nezanechalo. Počítat je ale potřeba s tím, že kofein přinese vzpruhu nejen mamince, ale i dítěti. V době, kdy je miminko ještě uvnitř matky, tak musíte počítat s tím, že bude aktivnější a může více kopat, což je na druhou stranu ale dobře, protože alespoň budete vědět, že je v pořádku a žije. Kojící ženy pak musí konzumaci kávy také přizpůsobit dítěti a kalkulovat s tím, že pokud to přeženou, jejich dítě může být aktivnější a více neklidné. Rozhodně tedy na místě konzumovat kávu večer před spaním anebo to přehánět s jejím množstvím. Na období spojené s mateřskými povinnostmi se tak vybavte recepty na to, jak připravit kávu, která bude mít aroma i chuť pravé kávy, ale bude pro tělo poněkud šetrnější.

Všeho s mírou a bez kofeinu

 Nechcete-li dělat kompromisy a potřebujete své 3 šálky kávy denně, zkuste alespoň 2 z nich nahradit kávou bez kofeinu, která vám přinese podobný chuťový zážitek jako pravá káva, ale množství kofeinu, které dostanete do těla, nebude tak vysoké. Klasickou kávu můžete nahradit také kávovinovými náhražkami založenými na obilí a čekance, které vám přinesou nový chuťový zážitek a pomohou snížit množství kofeinu. Kávě v těhotenství se tak není nutné úplně vyhýbat, rozhodně je ale na místě zredukovat její množství a myslet na to, že pro své nenarozené dítě chcete to nejlepší. A když už se budete zaobírat myšlenkami na ještě nenarozeného drobečka, pořiďte mu hračku, kterou zároveň vyjádříte solidaritu s lidmi z Tibetu prchajícími před čínskou nadvládou. Hadrová panenka přátelství vás propojí s těmi na druhém konci světa, kteří potřebují vaši pomoc, a zároveň v ní získáte originální hračku pro vaše dítě.

Publikováno: 08. 05. 2021

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Ema Nováková