Jak vybrat vhodný kávovar do domácnosti

Káva je celosvětově nejrozšířenějším nápojem a pro mnohé z nás ztvárňuje symbol každodenního života. Je k dostání v každé restauraci, lze ji objednat s sebou na čerpacích stanicích i pořídit v automatech na veřejných místech. Dříve se káva dělila pouze způsobem přípravy na mletou a čerstvě namletou, dnes již známe stovky příchutí a variant. Moderní automatické kávovary určené k použití do domácnosti vám zajistí šálek lahodného moku bez nutnosti čekání nebo dlouhé přípravy. Výsledkem je vždy kvalitní káva, ovšem je třeba si zvolit správný typ zařízení. Vybrat si můžete automatické kávovary nebo oblíbený kávovar na kapsle či pákové kávovary. Pomůžeme vám s výběrem kávovaru a objasníme si jejich výhody i nedokonalosti.

Výběr kávovaru do domácnosti

Na kvalitní kávu není třeba chodit do kaváren nebo restaurace. Dnešní doba plná moderních pomocníků a robotů přináší řešení pro rychlou přípravu chutného nápoje v zaměstnání i domácnosti. Jaký si tedy vybrat, aby vám co nejvíce vyhovoval? Káva je nedílnou součástí pohodových chvil s rodinou a přáteli.

Automatický kávovar

Plně automatické kávovary jsou oblíbené pro své nenáročné zacházení. Proces přípravy spustíte jediným stiskem tlačítka a následně je do několika vteřin vše hotové. V průběhu používání stačí hlídat množství vody a kávových zrn v zásobnících a zároveň sledovat stupeň zaplnění nádoby na použitou kávu. Zařízení svého majitele na stav v těchto zásobnících informuje na displeji. A kolik příprava kávy v automatickém kávovaru stojí? Cena šálku se odráží od kvality zakoupené kávy, takže je možné připravit šálek za méně než jednu korunu i za více než deset korun. V porovnání s kapslemi je příprava této kávy podstatně úspornější. Dokonalé latte i cappuccino získáte díky automatickým kávovarům stiskem jediného tlačítka. Pokud si chcete užít maximální komfort, vyberte si automatický kávovar s možností manuálního nastavení jemnosti mletí zrna. Tento proces se výrazně podepisuje na výsledné chuti. V neposlední řadě určitě oceníte i nastavitelnost výšky výpustě pro přípravu lunga, kde je zapotřebí použít vyšších skleniček. Menší nevýhodou je větší spotřeba energie. Doporučujeme značku Phillips, ale na trhu najdete samozřejmě i další značky. Dobře hodnocené na Heurece jsou například DeLonghi, zmíněný Philips nebo NIVONA.

Automatický kávovar Phillips

Představme si automatické kávovary Phillips 5000 LatteGo k výrobě kávových specialit. Bez jakékoliv pomoci dokáže připravit naprosto dokonalé cappuccino s mléčnou pěnou po stisknutí jediného tlačítka. K výrobě mléčné pěny dochází ve speciální nádobě, čímž je celá operace maximálně hygienická. U ostatních typů se většinou nachází tlakové hadičky, které se nedají pořádně pročistit. Další skvělou výhodou, kterou automatické kávovary Phillips nabízejí, je samočistící karafa. Nádoba na mléko k přípravě latte nebo cappuccina je vybavena automatickým čistícím procesem. Případné zbylé mléko můžete uskladnit do lednice k dalšímu použití.

Kávovar na kapsle

Kapslový kávovar nabízí snadnou obsluhu i pro úplné začátečníky, a navíc ho lze pořídit za mnohem nižší cenu. Kdo pije kávu jen při určité příležitosti a neřadí se mezi experty, bude s tímto zařízením spokojený. Pravidelný konzument spíše narazí, jelikož jednoduchost a snadná obsluha kávovarů se podepisují na vyšší ceně za šálek. Kávovar na kapsle navíc nedokáže připravit čerstvě namletou kávu, poněvadž je určen jen pro výrobu limitovaných příchutí od daného výrobce. Chuť kávy z kapsle tak není možné ovlivnit. Pokud chcete kapslový kávovar, dívejte se například po značce Krups.

Pákové kávovary

Pákové kávovary jsou určené pro opravdové nadšence, kteří na přípravu pohlížejí jako na rituál. Jestli nedáte dopustit na vůni čerstvě namleté kávy přímo z pražírny, je tento pákový stroj stvořený právě pro vás. Proces přípravy je složitější, a tedy i důkladnější, díky čemuž budete každý doušek vnímat mnohem intenzivněji. Pákové kávovary se ovládají manuálně, takže čerstvou kávu musíte umlít a kávovar následně očistit. Dívejte se po značce DeLonghi. Labužníci nedají dopustit na pákové kávovary.

Jak poznáte kvalitní kávu?

Kávovar již máte? Dobře, teď si vyberte kvalitní kávu. Kvalitu kávy hodnoťte už podle přístupu plantážníků. Výsledek je samozřejmě ovlivněn i stylem pražení, který by měl respektovat dané kávové zrno s ohledem na původ a zpracování. Posledním důležitým bodem je zkušenost baristy a dodržování správných hygienických a technických postupů. V případě, že se kávové zrno na své cestě setká se zodpovědným přístupem, dokáže pak zcela bez problémů naplnit svůj předeslaný potenciál a stát se kvalitní kávou. Kvalitní káva nesmí být silně hořká ani trpká, ale měla by kombinovat sladkost, příjemný tón hořkosti a ovocnosti.

Publikováno: 19. 02. 2020

Kategorie: Ostatní

Autor: Ema Nováková