Jezdectví už není sportem jenom pro horních deset tisíc

Přišlo domů vaše dítě s nápadem, že by chtělo jezdit na koni? Nebo to láká vás? Podívejte se, kolik stojí vybavení na koně. Jezdectví se vždy pokládalo spíše za drahý sport pro horních deset tisíc. Ale tak to není. Už loni v rozhovoru pro časopis Týden zmínila prezidentka České jezdecké federace, Olga Plachá, že federace připravuje různé projekty jezdeckých škol a vzdělávání zaměřených především na děti a mládež. Navazuje spolupráci se základními školami seznamuje tak děti s tímto sportem. A masovějšímu rozšíření této aktivity nahrává i cenově dostupná výbava pro jezdce. Jakmile doma dítě projeví o ježdění na koni zájem, obvykle jej rodiče odbijí tím, že nemají koně. Ale to už dnes neplatí. Jezdecké kluby umožňují jízdu i bez jeho vlastnictví. Začínat mohou dokonce menší děti, protože řada jezdeckých klubů vlastní poníky. Jezdecké vybavení se svojí cenou rovná cenám jiných standardních sportů. Dokonce je mnohdy ještě o něco levnější, a to i ve vyšší kategorii. Vše si navíc kupovat nemusíte, řadu potřebné výbavy vám půjčí právě v jezdeckém klubu, se kterým se vy nebo váš potomek budete učit jezdit, nebo kam si budete chodit zajezdit jako pokročilejší jezdec.

Co patří do základní výbavy jezdce

Pokud tedy nepotřebujeme poníka, koně, a tím pádem ani potřeby pro koně, není seznam potřebné výbavy zas tak dlouhý. Samozřejmě nepočítejte s tím, že dítě vystačí s tepláky a teniskami. K základní výbavě patří přilba, rajtky, chapsy a perka. Doporučuje se rozhodně investovat i do bezpečnostní vesty. Vhodně zvolené jezdecké oblečení podporuje správné držení těla při jízdě na koni, což je velice důležité. Navíc má své ochranné a bezpečnostní funkce. Podívejme se na jednotlivé kousky jezdecké výbavy podrobněji. Nakonec si sečteme, kolik taková výbava stojí. Její cena pro dospělé amatérské jezdce či začátečníky se cenově v podstatě nijak neliší. Veškeré ceny jsme sestavili podle nabídky kvalitního e-shopu s jezdeckými potřebami: https://www.horse-trade.cz.

Jezdecká přilba

Jezdecké přilby neboli helmy, patří na hlavu začátečníka i pokročilého jezdce. Za přilbu zaplatíte zhruba od 700 do 2000 korun. Standardní cena je kolem 1000 Kč. Pro zimní období je vhodné pod jezdeckou přilbu přikoupit čepici za cca 200 Kč. Na léto se hodí kšilt (cca 100 Kč). Jelikož helmu pořád přenášíme, je praktické pořídit si i obal na jezdeckou přilbu za cca 200 Kč.

Rajtky

Kvalitní jezdecké kalhoty, nazývané i rajtky, pořídíte v cenové relaci od 800 do 2000 Kč. I kolem 1000 Kč už máte k dispozici skutečně kvalitní jezdecké kalhoty. Pokud jezdíte vícekrát v týdnu, oplatí se investovat alespoň do dvou kusů rajtek.

Chapsy

Pro neznalé je třeba na začátku tento kus jezdeckého oděvu, jezdecké chapsy, představit. Jde o návleky na lýtko. Ty chrání lýtko jezdce před odřením od třmenových řemenů. Lze je nahradit rovněž jezdeckými podkolenkami. Jejich cena se pohybuje od 500 do 1000 Kč. V koženém provedení bývají chapsy na koně o něco dražší.

Perka

Perka jsou jezdecké boty. Nabízí se v cenách od 1000 do 1500 Kč. Ale koupíte i levnější model. Obvykle jsou vyrobena z kůže.

Bezpečnostní vesty a chrániče pro jezdce

Jako bezpečnostní chrániče si máte možnost pořídit především bezpečnostní vestu nebo chránič páteře. Jde o dražší součást výbavy jezdce, ale rozhodně se do ní vyplatí investovat. A to i když pořizujeme výbavu pro dítě. Jistota navíc vás vyjde na 1700 až 2500 Kč.

Kolik tedy stojí základní vybavení na koně?

Se základní výbavou jsme se dostali na cenu 3500 až 5000 Kč. Když k tomu započteme ještě bezpečnostní vestu, jsme na cca 7000 Kč. Není to málo, ale rozhodně ne příliš, a ve srovnání třeba s kvalitnější výbavou na lyže nebo na kolo se dá říct, že jezdectví není zas tak náročné hobby či sport. Samozřejmě do praktického i stylového oblečení na ježdění lze investovat i více. Třeba tím, že si dokoupíme speciální rukavice, bundy, trička, košile či saka. Vždyť jezdectví je tak trochu i o stylu.

Publikováno: 31. 08. 2018

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ema Nováková