Koberec jako investice? Tradiční perský určitě!

Říká se, že vybavení interiéru, v němž žijeme, o nás mnohé prozrazuje. A co prozradí o člověku, který je ochoten investovat šestimístnou částku do koberce? Třeba to, že se jedná o člověka s citem pro detail a smyslem pro krásu, luxus, umění a estetično. Člověka s dobrým vkusem a schopného ocenit umělecké dílo. Tím totiž tradiční peršan je. Tradiční perský koberec se vyrábí z ručně vázaných uzlíků. Za použití výhradně přírodních barviv i materiálů, jako jsou bavlna, vlna a hedvábí. Ty malé několik měsíců, ty velké i několik desetiletí. I tato doba má vliv na výslednou cenu perského koberce.

Perský koberec nestárne

Největší výhodou perského koberce je, že prakticky nestárne. Naopak zraje doslova jako víno a s postupem času se zvyšuje jeho hodnota. I z tohoto důvodu se tradiční peršany v arabských rodinách dědí jako šperky.

Tradiční peršan v interiéru

Do jakého interiéru tradiční peršan patří? Nejenom do rustikálního, nýbrž i do moderního. Obzvláště pokud máte odvahu jít při zařizování cestou kontrastu. Věřte, že takováto podlahová krytina se stane středobodem vašeho interiéru, která na první pohled upoutá pozornost každého, kdo do něj vstoupí.

Moderní orientální koberec

A pokud si netroufáte na koberec s tradičním vzorem, neměly by vaší pozornosti uniknout moderní koberce orientální. I ty se vyrábějí výhradně ručně z přírodních materiálů, jako je bavlna, vlna, hedvábí a kůže.

Jaký koberec zvolit?

Na výběr máte koberce různých rozměrů, tvarů i barev. Velké oblibě se těší například iránské Gabbehy s vysokým vlasem a tudíž ideální do ložnic a dětských pokojů. Pokud sháníte koberec odolávající nečistotám, zaměřte svou pozornost například na afgánský Chubi koberec utkaný z vlny karaulských ovcí s vysokým obsahem lanolinu, která mu propůjčuje jedinečný lesklý vzhled, ale také chrání před nečistotami. Velmi kvalitní a neotřelé jsou i koberce kožené a nepálské.

Publikováno: 24. 04. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ema Nováková