Zdraví

Kojení a podpora laktace u předčasně narozených dětí

O kojení se napsala již spousta vět. Jedno je však jisté. Mateřské mléko je pro dítě zdrojem kvalitní výživy, kterou minimálně v prvních měsících života žádná umělá výživa nenahradí. Je důležité pro budování imunity i jako ochrana před vznikem alergií. Podpoře laktace se proto už v porodnici věnuje velké množství času.

Jak podpořit laktaci u maminek předčasně narozených dětí?

V případě, že se dítě narodí předčasně a je od své maminky odloučené na specializovaném pracovišti v porodnici v inkubátoru, je důležité podchytit ten správný okamžik pro nastartování laktace. Zde přichází ke slovu odsávačka mléka, která se správnou laktací maminkám pomáhá.

První dva až tři dny po porodu se v prsou začíná tvořit mlezivo – žlutá a hustá tekutina. Je velmi výživná a obsahuje značné množství protilátek. Donošené děti si mlezivo samy z prsu vypijí. U těch nedonošených je třeba mlezivo odstříkat a následně pomocí injekční stříkačky dětem vpravit do úst. Zralé mléko se tvoří asi třetí až pátý den od porodu. Pokud žena rodila císařským řezem, pak to může být i později. Jak maminka pozná správný čas? Snadno – dochází k bolestivému nalití prsou, která mohou být horká a citlivá na dotek.

Časté kojení je pro podporu laktace nejlepší

Abyste podpořily laktaci, je nutné nalité prsy průběžně vyprazdňovat. Čím více se kojí, tím více se mléka obvykle tvoří. V případě nedonošených dětí v inkubárotu je nutné místo kojení opět použít odsávačku a mléko odsát s její pomocí. Mléko se potom v lahvičkách uchovává v ledničce a malému dítěti se aplikuje pomocí injekční stříkačky. S kojením je třeba u nedonošeného dítěte začít, co nejdříve to dovolí jeho velikost a hmotnost.

Tvorbu mléka podpoří tedy jen časté kojení, které zároveň zabraňuje zadržení mléka v mlékovodu a vzniku velmi bolestivých zánětů. I v případě krmení nedonošených dětí je nutné se vyvarovat použití lahvičky, která funguje jako rizikový faktor a může nakonec i způsobit to, že dítě začne prs odmítat a dojde k zastavení laktace.

Reklama

Chceš chytrý telefon s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPhone 8!

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Chcete si dopřát odpočinek v pohodlí domácí infrasauny? Prodej infrasaun poskytuje společnost Saunasystem. Nechte si postavit moderní infrasaunu na míru!

Kde to žije