Zdraví

Kojení a podpora laktace u předčasně narozených dětí

O kojení se napsala již spousta vět. Jedno je však jisté. Mateřské mléko je pro dítě zdrojem kvalitní výživy, kterou minimálně v prvních měsících života žádná umělá výživa nenahradí. Je důležité pro budování imunity i jako ochrana před vznikem alergií. Podpoře laktace se proto už v porodnici věnuje velké množství času.

Jak podpořit laktaci u maminek předčasně narozených dětí?

V případě, že se dítě narodí předčasně a je od své maminky odloučené na specializovaném pracovišti v porodnici v inkubátoru, je důležité podchytit ten správný okamžik pro nastartování laktace. Zde přichází ke slovu odsávačka mléka, která se správnou laktací maminkám pomáhá.

První dva až tři dny po porodu se v prsou začíná tvořit mlezivo – žlutá a hustá tekutina. Je velmi výživná a obsahuje značné množství protilátek. Donošené děti si mlezivo samy z prsu vypijí. U těch nedonošených je třeba mlezivo odstříkat a následně pomocí injekční stříkačky dětem vpravit do úst. Zralé mléko se tvoří asi třetí až pátý den od porodu. Pokud žena rodila císařským řezem, pak to může být i později. Jak maminka pozná správný čas? Snadno – dochází k bolestivému nalití prsou, která mohou být horká a citlivá na dotek.

Časté kojení je pro podporu laktace nejlepší

Abyste podpořily laktaci, je nutné nalité prsy průběžně vyprazdňovat. Čím více se kojí, tím více se mléka obvykle tvoří. V případě nedonošených dětí v inkubárotu je nutné místo kojení opět použít odsávačku a mléko odsát s její pomocí. Mléko se potom v lahvičkách uchovává v ledničce a malému dítěti se aplikuje pomocí injekční stříkačky. S kojením je třeba u nedonošeného dítěte začít, co nejdříve to dovolí jeho velikost a hmotnost.

Tvorbu mléka podpoří tedy jen časté kojení, které zároveň zabraňuje zadržení mléka v mlékovodu a vzniku velmi bolestivých zánětů. I v případě krmení nedonošených dětí je nutné se vyvarovat použití lahvičky, která funguje jako rizikový faktor a může nakonec i způsobit to, že dítě začne prs odmítat a dojde k zastavení laktace.

Reklama

Chceš lehký tablet s atraktivním designem? Pořiď si skvělý iPad Air od Applu!

Tradiční finská sauna je ideálním místem pro relaxaci. Na míru vašeho domova vám ji vyrobí česká firma SaunaSystem.

Chcete se uvolnit po náročném dni? Domácí vířivky budou i pro vás oázou klidu a odpočinku.

Atraktivní závěsy za akční ceny pořídíte v e-shopu Interie.cz.

Kde to žije

Prodej bytu Praha 6

Makléřky ze Šestky, tým zkušených realitních profesionálek na Praze 6

Užijte si relax v ČR

Aktivní dovolenou s přítelkyněmi nebo s celou partou přátel si můžete dopřát v dnešní době již téměř kdekoliv. Důležité je najít si ideální ubytování, kde se budete cítit komfortně a volný čas si tak užijete naplno. Zkuste stránku ubytování České Švýcarsko případně se nechte inspirovat v katalogu ubytování Beskydy. Ať už preferujete hotely s pestrými službami nebo chaty v soukromí, určitě si tu vyberete to, po čem Vaše srdce nejvíce touží.