Svíčky ze sójového vosku: Proč si je vyrobit?

V dnešní době, kdy se stále více zaměřujeme na zdraví a životní prostředí, hledáme alternativy ke všemu, co nás obklopuje. I obyčejné svíčky se tak stávají předmětem zájmu a otázek. Svíčky ze sójového vosku se v posledních letech těší čím dál větší popularitě a není divu. Nabízí hned celou řadu benefitů, které je odlišují od klasických parafínových svíček. Pojďme se podívat na to, proč používat sójový vosk na výrobu svíček a co vám můžou přinést.

Snadná výroba

Jedním z hlavních benefitů kvalitního sójového vosku je jeho nízký bod tání. Díky tomu se s ním snadno pracuje i bez speciálního vybavení. Vosk se rozpouští již při teplotě okolo 45-50°C, takže ho zvládnete rozpustit i na běžném sporáku. Navíc je sójový vosk přirozeně bílý, takže se snadno barví a kombinuje s vonnými esencemi. To vám otevírá široké možnosti pro tvoření vlastních originálních svíček. Ať už preferujete jemné pastelové barvy, nebo intenzivní odstíny, sójový vosk vám je zaručeně pomůže dotvořit. Díky nízkému bodu tání a snadné tvárnosti s ním dosáhnete hladkého povrchu svíčky bez nežádoucích nerovností, které se můžou objevovat například u svíček z palmového vosku.

Delší doba hoření a čistší plamen

Svíčky ze sójového vosku hoří až o 50 % pomaleji než parafínové svíčky. To znamená, že si svoji oblíbenou vůni a příjemnou atmosféru budete moci užívat mnohem déle. Kromě toho sójové svíčky hoří čistým plamenem s minimem sazí. Nemusíte se tak obávat znečištění nádoby se svíčkou, ani usazování sazí na okolním nábytku a dekoracích.

Intenzivnější vůně

Sójový vosk se vyznačuje výbornou schopností absorbovat a uvolňovat vonné esence. To je způsobeno jeho nižším bodem tání, díky kterému se vonné látky uvolňují již při nízkých teplotách a rovnoměrněji. Svíčka ze sójového vosku tak bude váš domov provonět intenzivnější a delší dobu než parafínová svíčka. Můžete si tak vychutnat širokou škálu vůní, od květinových a ovocných až po gurmánské a relaxační.

Zdravotní nezávadnost a ekologie

Sójový vosk je vyroben z obnovitelných zdrojů, čímž přispívá k ochraně životního prostředí. Na rozdíl od parafínového vosku, který je ropný produkt, je sójový vosk biologicky odbouratelný a nezatěžuje ovzduší škodlivými látkami. Svíčky ze sójového vosku tak hoří čistě a bezpečně, a to i pro alergiky a osoby s citlivým dýcháním.

Vhodná pro různé techniky

Svíčky ze sójového vosku se dají vyrábět jak v nádobách, tak ve formách. Můžete si tak vyrobit klasické svíčky do skleniček, čajové svíčky, svíčky do pekáčků, ale i složitější figurální svíčky. Fantazii se meze nekladou!

Tipy a rady pro začátečníky

Pokud jste se rozhodli pro výrobu svíček ze sójového vosku poprvé, tady je pár tipů, které vám pomohou:

Základní vybavení:

 • Sójový vosk - k dostání v různých formách, například ve vločkách nebo granulích
 • Knoty - vybírejte knoty vhodné pro průměr vaší svíčky a typ použitého vosku
 • Vonné esence - dle vašeho gusta
 • Barviva pro svíčky (volitelně)
 • Nádoby na svíčky - skleněné, plechové, keramické apod.
 • Teploměr
 • Hrnec na vodní lázeň
 • Míchačky
 • Formy na svíčky (volitelně)
 • Tužky, kolíčky a další pomůcky pro fixaci knotů

Postup:

Příprava: Odvažte si potřebné množství vosku a vonné esence. Pokud chcete svíčku barvit, přidejte barvivo dle návodu.

Roztavení vosku: Vosk roztavte ve vodní lázni na teplotu okolo 50°C. Dávejte pozor, abyste vosk nepřehřáli.

Přidání vůně a barviva: Do roztaveného vosku vmíchejte vonnou esenci a barvivo. Množství esence záleží na požadované intenzitě vůně, obvykle se používá 5-10 kapek na 100 g vosku.

Příprava knotu: Knot upevněte do středu nádoby na svíčku pomocí tužky, kolíčku nebo knotu. Dbejte na to, aby knot byl rovný a aby jeho konec vyčníval z vosku asi o 1 cm.

Lití svíčky: Pomalu nalijte roztavený vosk do nádoby s knotem. Nechte vosk ztuhnout při pokojové teplotě (cca 4-6 hodin).

Dokončení: Po ztuhnutí vosku zastřihněte knot na délku asi 1 cm. Svíčka je hotová!

Tipy:

 • Pro dosažení hladkého povrchu svíčky nechte vosk po nalití do nádoby cca 1 hodinu tuhnout při pokojové teplotě a poté ho na 2-3 hodiny vložte do ledničky.
 • Pokud chcete dosáhnout silnější vůně, přidejte do vosku více vonné esence.
 • Experimentujte s různými barvami a vůněmi a vytvořte si tak originální svíčky podle svého vkusu.
 • Svíčky ze sójového vosku jsou skvělým dárkem pro přátele a rodinu.

Výroba svíček ze sójového vosku má celou řadu benefitů. Svíčky jsou snadné na výrobu, hoří déle, čistěji a voní intenzivněji. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí a nezávadné pro zdraví. Pokud hledáte alternativu k parafínovým svíčkám, sójový vosk je pro vás ideální volbou. Užijte si tvoření a pohodovou atmosféru, kterou vám svíčky ze sójového vosku zaručeně vytvoří.

Publikováno: 23. 05. 2024

Kategorie: Bydlení

Autor: Jana Válková